- Reklama -

Urzędnicy wyszli na ulicę, by uświadamiać mieszkańców

27 listopada 2017 r. o godzinie 17 pracownicy Urzędu Gminy w Turobinie wspólnie z dzielnicowym st. sierż. Grzegorzem Górecznym rozpoczęli akcję uświadamiającą pieszych i rowerzystów. Wyszli oni na drogi i propagowali oraz uświadamiali, jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów garderoby. Pracownicy Urzędu każdemu spotkanemu pieszemu lub rowerzyście rozdawali odblaski. Jak relacjonują, mieszkańcy w różny sposób reagowali na zatrzymanie. Niektórzy obawiali się, że za chwilę dostaną mandat. Inni tłumaczyli, że wyszli tylko na chwilę. Kilka osób reagowało ucieczką lub nawet śmiechem. Reakcje te były nieadekwatne do problemu, jaki występuje każdego dnia na drogach w całej Polsce. Świadczy o tym liczba wypadków z udziałem pieszych, którzy byli niewidoczni dla kierujących pojazdami.

Czy jest szansa, że osoba dorosła da się przekonać i założy odblask sobie lub swoim bliskim? – Rozpoczynając tę wspólną akcję liczymy na to, że ci, którzy dotąd nie nosili odblasków, zaczną ich używać nie z powodu obawy przed karą, ale dlatego, że tak podpowiada zdrowy rozsądek. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w bieżącym roku wspólnie z policją będziemy kontynuować akcję na terenie naszej gminy, pouczając i rozdając odblaski. Niech odblask stanie się elementem naszego ubioru, który ratuje nam życie! – mówią zgodnie pracownicy turobińskiego urzędu gminy.

Miejmy to na uwadze! Okres jesienno-zimowy to czas najbardziej niebezpieczny dla kierowców i innych użytkowników drogi. Niekorzystna pogoda i ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne mają wpływ na samopoczucie i u wielu osób powodują rozproszenie uwagi, co jest częstą przyczyną wypadków i kolizji drogowych. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym są piesi. Ciemna odzież, kaptury, parasole utrudniają ich widoczność. Nawet w ciągu dnia podczas złych warunków atmosferycznych pieszy jest słabo widoczny i często zlewa się z otoczeniem.

W nocy lub przy złej pogodzie kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości 20-30 metrów. W takich warunkach droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Kierowca nie jest w stanie szybko zareagować i na drodze często dochodzi do potrącenia. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów. Gdy ma kamizelkę odblaskową lub inny odblaskowy element, jego widoczność sięga od 150 nawet do 300 metrów – pieszy ma większą szansę na przeżycie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.