- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości w Osuchach

"Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się." Te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego zacytowano dziś podczas uroczystej Mszy Świętej na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

- Reklama -

24 czerwca w Osuchach odbyły się uroczystości patriotyczne. W asyście pocztów sztandarowych, samorządowców, służb mundurowych i rodzin partyzantów, oddano hołd ich pamięci.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Na leśnej polanie w Osuchach, gdzie stoi brzozowy krzyż, co roku odbywają się uroczystości ku czci poległych w największej bitwie partyzanckiej. „Przechodniu, powiedz światu, że ci, którzy tu spoczywają, Polsce byli wierni do końca” – brzmi napis na tablicy pamiątkowej. Minęły już 74 lata od tych tragicznych wydarzeń, ale mieszkańcy naszej ziemi wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Przybywają tu, aby oddać im hołd i złożyć kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.

Uroczystości w Osuchach przypominają nam o wydarzeniach bitwy, będących kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II, w której udział brało ok. 1200 żołnierzy AK i BCh i 30 tys. dobrze uzbrojonych wspieranych przez artylerię i lotnictwo żołnierzy oddziałów niemieckich. Bitwa była niezwykle krwawa i dramatyczna, a straty ogromne.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łukowej. Następnie miał miejsce meldunek z ceremoniałem wojskowym. Odprawiona była również uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami.

Wśród gości obecni byli uczestnicy bitwy, przedstawiciele Wojska Polskiego, Senatu i Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, instytucji i stowarzyszeń kombatanckich i paramilitarnych z Polski południowo-wschodniej, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Lasów Państwowych, młodzieży szkolnej, instytucji życia publicznego i społecznego oraz mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.