- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości w Aleksandrowie

- Reklama -

Dziś w Aleksandrowie trwają uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mieszkańcy obchodzą także 75. rocznice pacyfikacji Aleksandrowa.

Na placu przed kościołem parafialnym tego dnia zebrali się mieszkańcy, samorządowcy, przedstawicie organizacji kombatanckich, zespołów śpiewaczych, Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy. Wśród gości była posłanka na Sejm RP Genowefa Tokarska, starosta Kazimierz Paterak, przedstawiciele wojewody i kuratora oświaty, dyrektorzy szkół, pracownicy nadleśnictw.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Zebranych gości i delegacje powitał wójt gminy Henryk Józef Biały. – Sto lat Niepodległości obchodzi się w całej naszej Ojczyźnie. Swoją obecnością tutaj składamy hołd tym, którzy walczyli za naszą niepodległość – mówił na wstępie wójt Biały. Przypomniał on historię Polski, która po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, upór i waleczność narodu polskiego w walce o odzyskanie wolności. – Przyjechaliście do naszej miejscowości od strony Biłgoraja, Józefowa, Tereszpola czy Łukowej. Aleksandrów dziś jest naszą chlubą i wizytówką. Warto przypomnieć, że Aleksandrów też walczył, a jego mieszkańcy cierpieli. Dziś obchodzimy 75 rocznicę kilkakrotnej pacyfikacji naszej miejscowości – mówił daje wójt. Dodał on, że wojna nie oszczędzała Aleksandrowa. Miejscowość ta była kilka razy pacyfikowana, a jej mieszkańcy wywożeni do obozów koncentracyjnych i na prace przymusowe do Niemiec. – Dziś Aleksandrów wspaniale się rozwija, a gmina jest dobrze zarządzana, jak w oświacie, tak i w administracji publicznej. Za to i za waszą pamięć należą się wielkie podziękowania wam wszystkim. Szczególnie tym, którzy tą niepodległość wywalczyli. To dzięki wam dziś w Aleksandrowie żyje się znacznie lepiej – dodał.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po powitaniu przedstawiciele delegacji złożyli wieńce pod krzyżem upamiętniającym fundatora kościoła ks. Błażeja Nowosada oraz parafian poległych w czasie II wojny światowej. Wieńce złożyli: posłanka Genowefa Tokarska oraz delegacja posłanki Agaty Borowiec, przedstawiciel wojewody lubelskiego Witold Marucha, Eugeniusz Pelak i Monika Żur z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Hołd poległym mieszkańcom Aleksandrowa złożyli także poczty sztandarowe Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej i Ziemi Józefowskiej, Związek Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju, Towarzystwa Opieki nad Majdankiem i Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, a także delegacje samorządowców, OSP, szkół, gimnazjum, przedszkola, nadleśnictwa Józefów i Zwierzyniec.

Aby uczcić te zaszczytne rocznice, na placu przed kościołem zasadzono pamiątkowy dąb. Na tablicy widnieje napis: „Aby zachować pamięć o ludziach i ich czynach. Dąb. Pomnik 100-lecia odzyskania Niepodległości. 1918-2018”. Kolejny dąb posadzono na cmentarzu parafialnym w Górecku Kościelnym. Trzeci pamiątkowy dąb będzie rósł na Polanie Dąbrowa pod Aleksandrowem.

Zebrani modlili się także podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. W drugiej części uroczystości z programem patriotycznym wystąpiły dzieci z przedszkola „Leśne Skrzaty”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny i Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie oraz Gminna Orkiestra Dęta, zespoły i chóry.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.