- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości przy „Ścianie Pamięci”

Burmistrz miasta Biłgoraj Janusz Rosłan oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I.B. Singera apelują o upamiętnienie akcji eksterminacji Żydów biłgorajskich. – Pamiętajmy o tych, którzy żyli z naszymi rodzicami czy dziadkami i tym samym tworzyli wspólną historię Biłgoraja – apelują.

- Reklama -

Burmistrz miasta Biłgoraj oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I.B. Singera zapraszają mieszkańców do wspólnego upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 2 listopada 1945 roku.

 – Listopad jest szczególnym miesiącem w roku. Właśnie w tym miesiącu obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. 1 i 2 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Te dni przywołują wspomnienia, pobudzają do refleksji, przypominają także o sprzątnięciu grobów najbliższych nam osób. Pamiętajmy również o mogiłach i miejscach, które opiekunów nie mają.

W dniu 2 listopada 1942 roku miała miejsce ostatnia akcja przeprowadzona przez niemieckiego okupanta, podczas której wymordowano niemal wszystkich pozostałych jeszcze przy życiu Żydów biłgorajskich. Połóżmy kamyk, zapalmy znicz – napisano we wspólnym apelu.

toyota Yaris

Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbędą się w dniu 4 listopada br. o godz. 12.00 przy „Ścianie Pamięci” przy ul. M. Konopnickiej w Biłgoraju.

Z historii miasta Biłgoraj:

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

2 listopada 1942 roku. Wymordowano tego dnia 400 osób tej narodowości, a około 2500 wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Pojmanych Żydów z Biłgoraja, Tarnogrodu i Krzeszowa prowadzono do baraków, a następnie 3 listopada 1942 roku wszystkich popędzono do Zwierzyńca. Ze stacji kolejowej w Zwierzyńcu wywożeni byli do obozu zagłady w Bełżcu. Obóz ten został specjalnie założony w celu realizacji zagłady Żydów w ramach „Akcji Reinhardt”. Pod tą nazwą krył się plan eksterminacji Żydów europejskich, która miała być dokonana na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Do obozu w Bełżcu trafiały transporty z ziemi lubelskiej, ale również z Krakowa i Galicji wschodniej. Zdarzały się również transporty z innych państw europejskich. W obozie tym zamordowanych zostało ok. 500 tys. osób (w tym ok. 1,5 tys. Polaków za pomoc udzieloną Żydom).

15 stycznia 1943 roku zlikwidowano ostatecznie tzw. małe getto w Biłgoraju, mieszczące się przy ul. 3 Maja. Według szacunkowych obliczeń w okresie II wojny światowej zabito 80% biłgorajskich Żydów.

(D. Skakuj, Żydzi w Biłgoraju w latach II wojny światowej w: Nad Tanwią i Ładą. Przyczynki do historii i kultury Ziemi Biłgorajskiej. t. IV, Biłgoraj 2009, s. 53-58).

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.