- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej (zdjęcia, film)

W piątek 11 lutego w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju odbyła się uroczysta Msza święta, upamiętniająca okrągłą 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Była to także okazja do uhonorowania dwóch biłgorajskich szkół.

- Reklama -

W wydarzeniu wziął udział poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. Obecni byli również przedstawiciele samorządu powiatu biłgorajskiego, Rady Powiatu, Urzędu Miasta Biłgoraja, Urzędu Gminy Biłgoraj oraz członkowie organizacji kombatanckich. Eucharystię w intencji ojczyzny sprawował ks. proboszcz Jerzy Kołtun.

To ważne święto przypomina, że ten akt powołania Armii Krajowej, akt polityczny był także ważnym aktem militarnym. Czyn zbrojny żołnierzy AK Inspektoratu Zamojskiego, także Obwodu Biłgorajskiego był bardzo ważny, chociażby poprzez pryzmat przeprowadzenia akcji przeciwstawiania się wysiedleniom niemieckim. W czasie powojennym żołnierze Armii Krajowej cały czas walczyli o wolną Polskę. Przesłanie Bóg Honor Ojczyzna, które było w sercach żołnierzy Armii Krajowej otworzyło nam możliwość odzyskania niepodległości – mówi poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Ta rocznica ma dla nas podwójne znaczenie. Od 30 lat, tj. od 28 września 1992 r., ściśle współpracujemy z I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.  Drugie odznaczenie wręczone zostało Zespołowi Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Jest to uhonorowanie współpracy z dyrekcją, która polega na współorganizowaniu uroczystości upamiętniającej przemianowanie Związku Walki Zbrojnej 14 lutego 1942 r w Warszawie w Armię Krajową – podkreśla Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejonu Biłgoraj.

- Reklama -

W biłgorajskie obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej zaangażowali się nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, przygotowując inscenizację

Po Mszy św. delegacje złożyły wieńce przy tablicy upamiętniającej żołnierzy AK Obwodu Biłgorajskiego poległych i pomordowanych w latach wojny i okupacji 1939-1945, znajdującej się w kościele pw. Trójcy Świętej i WNMP. Uczestnicy wydarzenia udali się również pod pomnik Armii Krajowej w Parku Solidarności, aby i tam oddać hołd żołnierzom, składając kwiaty.

red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.