- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uroczystość Bożego Ciała

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to wielkie święto Eucharystii. Przypada ono w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. W tym roku obchodzone było 3 czerwca.

- Reklama -

To jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim. Jej początki sięgają XIII wieku, a pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 r. na prośbę mistyczki bł. Julianny z Cornillon, która życzenie Pana Jezusa, aby takie święto zostało ustanowione, przekazała biskupowi.

Niektóre źródła podają, że z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku, a świętowano je po raz pierwszy w 1320 r.
“Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi”, śpiewają wierni starą pieśń eucharystyczną, krocząc za krzyżem, za monstrancją. Jest to forma manifestacji wiary, otwarcie się na Chrystusa, publiczne przyznanie się do Niego i wyjście z Nim na ulice miast i wsi. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie śpiewane są cztery Ewangelie i “Suplikacje”.

- Reklama -

W biłgorajskich parafiach również odbyły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Prezentujemy fotorelację z procesji eucharystycznej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.