- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uroczyste otwarcie drogi w Aleksandrowie

W pierwszej części uroczystości odbyła się sesja Rady Gminy, w której udział wzięli leśnicy z dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Konradem Tomaszewskim, posłowie na czele z Agatą Borowiec, inicjatorką i propagatorką programu współpracy leśno-samorządowej w powiecie biłgorajskim, wójtowie i radni oraz mieszkańcy gminy Aleksandrów. 

Zebranie otworzył przewodniczący Rady Gminy Jerzy Bielak, który powitał gości zebranych w sali Urzędu Gminy. Następnie przedstawiony został życiorys Lecha Kaczyńskiego, gdyż droga, której uroczyste otwarcie miało w tym dniu nastąpić, została nazwana Aleją Lecha i Marii Kaczyńskich. "Patriotyzm musi łączyć się z pamięcią. Tej pamięci chcę oddać cześć. Ale patriotyzm też jest dla przyszłości. I musimy go uparcie budować" – te słowa Lecha Kaczyńskiego stały się hasłem dla pomysłodawców nazwania drogi jego imieniem.

Po wysłuchaniu wykładu głos zabrała posłanka Agata Borowiec, która odczytała list od premier Beaty Szydło. – To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Wolą mieszkańców i lokalnego samorządu upamiętniacie dziś państwo parę prezydencką. Lech i Maria Kaczyńscy wpisali się w polską historię ostatnich dziesięcioleci. Pozostaną w naszej pamięci jako wzór służby ojczyźnie. Dziękuję inicjatorom oraz tym, którzy przyczynili się do uhonorowania pary prezydenckiej – powiedziała posłanka Agata Borowiec. Przekazała także słowa uznania od prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Posłanka przypomniała, że powiat biłgorajski jako pierwszy w Polsce został objęty pilotażowym programem współpracy leśno-samorządowej. Na początku 2016 roku pani poseł odwiedziła każdą gminę w naszym powiecie i zebrała informacje o potrzebach samorządów. Wynikiem tego było opracowanie raportu. Po podliczeniu zgłoszonych potrzeb okazało się, że ich wartość przekracza 30 mln zł. Już w marcu ubiegłego roku było wiadomo, że powiat otrzyma wiele milionów na budowę dróg z programu współpracy Lasów Państwowych i samorządów. W kwietniu dowiedzieliśmy się, że będzie to aż 22 mln zł. 

Od tej pory program nabiera tempa. Kilka dróg już jest ukończonych, kilka kolejnych jest w trakcie realizacji. Już wiadomo, że za kwotę 5 mln zł zostaną zrealizowane kolejne odcinki dróg. A już dziś mieszkańcy gmin Aleksandrów i Tereszpol, bo te dwie gminy łączy droga Margole – Bukownica, mogą cieszyć się z komfortowego połączenia. Droga ta skraca dojazd do sąsiadujących gmin o kilkanaście kilometrów.

Już po wybudowaniu drogi wśród mieszkańców zrodził się pomysł, aby nadać jej nazwę Alei Lecha i Marii Kaczyńskich. Zebrano podpisy pod wnioskiem, a następnie Rada Gminy w drodze uchwały zatwierdziła ten pomysł. Przy drodze stanął też pomnik, poświęcony parze prezydenckiej i ofiarom katastrofy smoleńskiej, który także powstał ze środków i dzięki staraniom mieszkańców Aleksandrowa. – Bardzo się cieszę, że powstała kolejna droga, która będzie służyć mieszkańcom naszego regionu – mówiła posłanka Borowiec. W imieniu swoim i mieszkańców dziękowała dyrektorowi Konradowi Tomaszowskiemu za objęcie pilotażowym programem powiatu biłgorajskiego. 

- Reklama -

Do zebranych przemawiał także Konrad Tomaszewski, dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Mówił on o przyszłości współpracy lasów z samorządami. Wspomniał także o kolejnych projektach, np. dotyczących przetwórstwa runa leśnego, realizowanych dzięki zaangażowaniu Lasów Państwowych. 

Głos zabrał też zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Adam Kornat, który przypomniał historię naszej Ziemi i wkład leśników w odzyskanie niepodległości. Przemawiali obecni na sesji posłowie Janusz Szewczak i Piotr Pyzik.

Za wsparcie wykonania drogi z Aleksandrowa do Bukownicy przez Margole i Smolnik dziękował wójt Józef Henryk Biały. – Jest mi niezmiernie miło, że ta współpraca między leśnikami a społecznością samorządową tak wspaniale się rozwija. Musimy współpracować  mówił. 

Sebastian Borowiec przedstawił rys historyczno-patriotyczny Aleksandrowa i okolic. Wyemitowany został film "Płomień – 44", którego jest on reżyserem.

Był czas także na krótką wymianę doświadczeń, wręczenie kwiatów i upominków. Posłanka Agata Borowiec usłyszała słowa podziękowań od mieszkańców Aleksandrowa, zespołu śpiewaczego "Aleksandrowiacy", od radnych Klubu PiS i od społeczniczki Marianny Minkiewicz. Także dyrektor Konrad Tomaszewski został uhonorowany statuetką za wdrożenie programu współpracy leśno-samorządowej, którą wręczyli mu samorządowcy z Aleksandrowa.

W drugiej części uroczystości została przecięta wstęga i poświęcono drogę. Delegacje parlamentarzystów, leśników, samorządowców i mieszkańców gminy złożyli wieńce przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej w Margolach. Następnie można było obejrzeć eksponaty wystawy twórców ludowych, zabytkowy sprzęt do produkcji leśnej, a także zjeść pyszną wojskową grochówkę. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.