kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętali o powstańcach

W piątek 21 stycznia br. w 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w lesie w okolicach miejscowości Ciosmy odbyły się uroczystości historyczno-patriotyczne upamiętniające to wydarzenie.

- Reklama -

 

urząd MArszałkowski projekt

Inicjatorem tego wydarzenia było Nadleśnictwo Biłgoraj. Wraz z leśnikami upamiętnili to wydarzenie samorządowcy, przedstawiciele lokalnej społeczności, przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych OSP, a także nieformalne grupy patriotyczne.

Powstanie styczniowe to jeden z największych zrywów niepodległościowych
w historii Polaków, zryw niepodległościowy przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Stoczono ponad 1200 bitew a śmierć poniosło blisko 20 tys. powstańców. W tych okolicach zwykli mieszkańcy powiatu biłgorajskiego i niżańskiego z miejscowości Ciosmy, Huta Krzeszowska toczyli największe boje.

Walki prowadzone były również w Biłgoraju, Panasówce oraz Krasnobrodzie, a rejon, w którym znajduje się pomnik, pochłonął najwięcej powstańców, ponieważ był w pobliżu granicy dwóch zaborów austriackiego i rosyjskiego.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Do dzisiaj przekazywane są opowieści lokalnej społeczności, istnieją też przekazy pisemne o tym, że bagna i ścieżki płynęły krwią. Z tego powodu utrzymuje się nazwa tych terenów jako bagna „Krwy”. Rys historyczny przedstawił nadleśniczy Andrzej Borowiec oraz Anna Magdziarz, historyk, która omówiła historię od wybuchu powstania, poprzez miejsca stoczonych walk oraz losy tych, którzy przeżyli walki z armią carską o wiele liczniejszą od powstańców.

Obecne delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze: sołtys miejscowości Ciosmy, zastępca wójta gminy Biłgoraj, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec z pracownikami, Arkadiusz Nowicki prezes  Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni „VICTORIA” oraz inni obecni na uroczystości.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.