- Reklama -

- Reklama -

Upamiętnili pamięć Żydów

2 listopada na kirkucie przy ul. Konopnickiej upamiętniono wydarzenia sprzed 76 lat. W 1942 roku miała miejsce ostatnia akcja przeprowadzona przez niemieckiego okupanta, podczas której wymordowano niemal wszystkich pozostałych jeszcze przy życiu Żydów biłgorajskich.

2 listopada 1942 roku w Biłgoraju zginęło kilkaset osób. Mordowanie Żydów i restrykcje wobec nich miały miejsce przez cały okres wojny, natomiast 2 listopada to apogeum tych tragicznych wydarzeń. Tych, którym udało się przeżyć 2 listopada, wyłapywano w następnych dniach. W marcu 1943 roku przeprowadzony był spis ludności, który nie wykazywał ludności żydowskiej. Przed wojną było ich 5 tys. Niektórym udało się przeżyć dzięki Polakom, którzy ich przechowali z narażeniem własnego życia. Rok 1942 zmienił strukturę narodowości miasta Biłgoraj. Żydzi zniknęli z Biłgoraja.

- Reklama -

Niemcy postanowili całkowicie zlikwidować ludność wyznania mojżeszowego nie tylko w Biłgoraju, ale na terenie całej Lubelszczyzny. W przypadku Biłgoraja w 1942 w ramach akcji „Reinchart” Niemcy postanowili całkowicie  zlikwidować ludność wyznania mojżeszowego. W

Biłgoraju od samego rana specjalne oddziały wyciągały Żydów z mieszkań na rynek. Tam Niemcy rewidowali ich w poszukiwaniu złota i dolarów, a następnie prowadzili do baraków przy ul. 3 Maja, gdzie obecnie jest boisko LO im. ONZ. W barakach czekali do następnego dnia, gdy dotarli do nich Żydzi przyprowadzeni m.in. z Józefowa, Tarnogrodu i Krzeszowa. Wówczas wszyscy zostali poprowadzeni z Biłgoraja do Zwierzyńca, następnie trafiali do obozu zagłady w Bełżcu.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. A.W. mówi

    Reinhardt przez „h” i przez „dt”

  2. j.m. mówi

    jest spoko 4 i tak wygra obecny Burmistrz a kontkandydat na motorową zaprasza na skup profesjonalny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.