kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Upamiętnili mieszkańców Starego Lipowca oraz Aleksandrowa (film)

W czwartkowe popołudnie 8 października w Starym Lipowcu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Upamiętnienie siedmiu mieszkańców Starego Lipowca i Aleksandrowa to pierwsze na Lubelszczyźnie wydarzenie w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego inicjatorem jest wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, a realizatorem jest Instytut Pileckiego. Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili ministrowie dwóch resortów, przedstawiciele wojewody lubelskiego oraz marszałka, a także samorządowcy oraz społeczność lokalna.

- Reklama -

Galeria zdjęć z I części uroczystości:   

toyota Yaris

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w miejscowej kaplicy pw. św. Królowej Jadwigi, którą odprawił ksiądz proboszcz Adam Sobczak. Posłuchaj kazania:

Po Mszy świętej  wszyscy uczestnicy udali się na miejsce, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mieszkańców Starego Lipowca i Aleksandrowa.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin: 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Katarzyna Grochowicz, Anastazja Kusiak, Roman Kusiak, Franciszek Kusiak, Katarzyna Rybak i Jan Zaręba to mieszkańcy Starego Lipowca i Aleksandrowa, którzy zostali zamordowani przez Niemców 5 stycznia 1943 za pomoc Żydom.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski.

Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski:  

Obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych: Jarosław Piskorski, wójt gminy Księżpol, Józef Biały, wójt gminy Aleksandrów, lokalni mieszkańcy oraz członkowie rodzin zamordowanych. Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej wieńce i kwiaty przy pomniku złożyły organizacje oraz rodziny zamordowanych osób.

– Od dzisiejszego dnia Stary Lipowiec jest na szlaku rodzin zawołanych po imieniu i będzie znany w całej Polsce, dlatego, że śmierć za drugiego człowieka nigdy nie jest daremna. Nawet jeśli zakończyła się tragedią, nawet jeśli zginęli ludzie, którzy ratowali z tymi, którzy się ukrywali, to taka śmierć nigdy nie jest daremna. Chcę podziękować ks. proboszczowi za dzisiejsze piękne kazanie o miłości ponieważ czcimy dziś ludzi, którzy zginęli nie z nienawiści, ale z miłości. Tak się właśnie wydarzyło tutaj w Starym Lipowcu – mówiła podczas uroczystości prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Fakt, że dziś możemy być dumni z waszych mieszkańców wynika z tego, że byli ludźmi niezwykle odważnymi, dobrymi i dokonali prawdziwego aktu heroizmu – dodała. Minister skierowała także podziękowania dla rodzin – Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za obecność, za to, że dziś wspólnie zawołaliśmy po imieniu, jesteśmy wdzięczni za waszych członków rodziny i za wspaniałą wieś Stary Lipowiec. 

Galeria 85 zdjęć z odsłonięcia tablicy: 

Z powodu pandemii wydarzenie miało charakter kameralny.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.