- Reklama -

- Reklama -

Upamiętnili 78. rocznicę pacyfikacji wsi Różaniec

21 marca br. przypadała 78. rocznica pacyfikacji wsi Różaniec. W związku z tym samorządowcy i mieszkańcy gminy Tarnogród symbolicznie uczcili to wydarzenie.

 

Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości ograniczyły się do symbolicznego złożenia wieńców i zapalenia zniczy  przy pomnikach  ofiar niemieckiego terroru podczas II wojny światowej w Różańcu Pierwszym i w Różańcu Drugim. Uroczystą Mszę Świętą w intencji pomordowanych mieszkańców Różańca odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Wiesław Banaś.

- Reklama -

W obchodach bolesnej dla całej miejscowości rocznicy uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnogrodzie Dariusz Dołomisiewicz, zastępca burmistrza Tarnogrodu Tomasz Legieć, radni Rady Miejskiej Mariusz Grasza i Czesław Larwa (zarazem sołtys Różańca Drugiego), sołtys Różańca Pierwszego Marian Strus oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim, reprezentowana przez dyrektora szkoły Jadwigę Patro i nauczycieli, oraz mieszkańcy Różańca.

Z roku na rok jest coraz mniej naocznych świadków wydarzeń, które dotknęły mieszkańców Różańca w latach 1939-1945, a zwłaszcza tragicznych wydarzeń z dnia 18 marca 1943 r., kiedy to rozstrzelano 62 osoby i spalono Różaniec na długości 5 km. Musimy spełniać swój obywatelski obowiązek i  oddać należny hołd pomordowanym, tym bardziej że była to ludność cywilna, która nie miała najmniejszych szans jakiejkolwiek obrony przed jednostkami niemieckiego Wehrmachtu, SS i żandarmerii. Społeczność Różańca zapłaciła najwyższą cenę, jaką jest niewątpliwie życie, w walce z okupantem o wolną i niepodległą ojczyznę m.in. za pomoc partyzantom i zbiegłym z obozów jeńcom sowieckim, za co wieś Różaniec została odznaczona Krzyżem Partyzanckim. My, jako ludzie młodzi, musimy przekazywać z roku na rok patriotyczną lekcję historii młodemu pokoleniu o tamtych tragicznych wydarzeniach – podkreśla Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.

Red. 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.