- Reklama -

- Reklama -

Upamiętnią walczących

W Józefowie zakończyły się już konsultacje społeczne dotyczące projektu "Upamiętnienie żołnierzy AK i WiN Ziemi Józefowskiej". Już niebawem w lasach Puszczy Solskiej, w miejscu dawnej osady Fryszarka staną tablice upamiętniające walczących. Lasy były dla partyzantów domem, schronieniem i dla wielu miejscem wiecznego spoczynku.

Koło Rejonowe w Józefowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyszło z inicjatywą upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej i WiN, walczących i mieszkających w czasie II wojny światowej na terenie dzisiejszej gminy Józefów.  Czas upływa i odchodzą od nas ostatni kombatanci, świadkowie tragicznych wydarzeń lat II wojny światowej. Upamiętnienie ma na celu zachowanie pamięci, wyróżnienie i rozpowszechnienie informacji o bohaterach Ziemi Józefowskiej w świadomości mieszkańców i osób odwiedzających gminę Józefów  podkreśla Andrzej Wojtyło, prezes Koła Rejonowego w Józefowie ŚZŻAK  Upamiętnienie ma mieć formę kamienia bądź głazu wapiennego z płytą informacyjną   wykonaną z granitu oraz 2 tablic metalowych na stelażach drewnianych. Zamieszczone zostaną również imienne wykazy członków AK i WiN według kompanii z poszczególnych miejscowości. Tablice mają stanąć w lasach Puszczy Solskiej, w miejscu dawnej osady Fryszarka. Lasy były dla partyzantów domem, schronieniem i dla wielu miejscem wiecznego spoczynku.
Przez kilka tygodni trwały konsultacje społeczne dotyczące projektu. Jak podkreśla Andrzej Wojtyło, wpłynęło bardzo wiele cennych uwag, dotyczących formy i treści zawartych w przekazanych do konsultacji materiałach. Szczególnie ważne pod względem merytorycznym uwagi przekazał dr Andrzej Harkot. Prezes dziękuje wszystkim, którzy zgłosili uwagi dotyczące wykazu osób, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

- Reklama -

Jedna z uwag dotyczyła sformułowania na tablicy głównej: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I WIN WIERNYM OJCZYŹNIE SYNOM ZIEMI JÓZEFOWSKIEJ” ograniczającego wykaz osób, żołnierzy AK i WiN tylko do osób pochodzących z Ziemi Józefowskiej, uniemożliwiającego tym samym uhonorowanie żołnierzy konspiracji, którzy walczyli na terenie rejonu józefowskiego, a pochodzili spoza Józefowa, zasługuje w pełni na uwzględnienie. Nie może przecież zabraknąć miejsca na tablicach dla żołnierzy z kompanii aleksandrowskiej czy też osób takich jak Edward Błaszczak ps. „Grom”, Janina Bartoszewska ps. „Nina”, Maria Piasecka-Mużacz ps. „Żar” i wielu innych, wspaniałych osób, które wojenne losy skierowały w czasie II wojny światowej na Ziemię Józefowską.

Kolejna uwaga dotyczyła uporządkowania nazwisk żołnierzy według miejscowości. Wprowadza ona „pewien porządek”, ale jednocześnie sprawia wrażenie, iż zgrupowane miejscowości tworzyły wspólnie pewną strukturę organizacyjną oddziałów AK i WiN. W rzeczywistości miejscowości nie tworzyły oddzielnych placówek czy mniejszych od placówek struktur terenowych, placówka była jedna w Józefowie (przez krótki czas do śmierci „Wilka” w marcu 1941 r. Aleksandrów był osobną placówką, po 1941 r. Aleksandrów wszedł w skład Józefowa). Utworzenie wykazu żołnierzy z podziałem na poszczególne miejscowości (wioski) związanego z zamieszkaniem również niesie problem związany z przyporządkowaniem żołnierzy spoza gminy Józefów. Dlatego też przyjęto nowe rozwiązanie, by przy nazwiskach dopisać informację, skąd pochodził poszczególny żołnierz, np. kpt. Konrad Bartoszewski „Wir” Józefów itd.

Kolejnym ważnym zagadnieniem przekazanym w uwagach są stopnie wojskowe żołnierzy AK i WiN. Zamieszczenie przed imieniem i nazwiskiem stopnia wojskowego niewątpliwie wnosi istotną informację o żołnierzu, lecz obecnie ustalenie stopni wojskowych wszystkich żołnierzy AK i WiN jest niemożliwe. Mając pełną świadomość, iż wskazane stopnie wojskowe przy nazwiskach żołnierzy AK i WiN są obarczone błędami, pozostawiono je w formie zaproponowanej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.