- Reklama -

Umowa na dofinansowanie „solarów” podpisana


22 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisane zostały pierwsze umowy na dofinansowanie realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE. Wśród zawartych umów była również ta na „Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w gminie Biłgoraj poprzez wykorzystanie OZE – etap III”.

- Reklama -

To już trzeci tego typu projekt, na który Gmina Biłgoraj pozyskała dofinansowanie. Przedmiotem projektu jest montaż 446 instalacji kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych o mocy 1,6 MW oraz 127 kotłów na biomasę w budynkach indywidualnych o mocy 3 MW na terenie gminy. Inwestycja jest kontynuacją istniejących już instalacji solarnych, które zostały zainstalowane w wyniku realizacji poprzednich projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 6 mln 185 tys. zł. Pozyskane dofinansowanie to kwota ponad 4,5mln zł. – wyjaśnia Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.
Poza projektem Gminy Biłgoraj Marszałkowie Województwa Lubelskiego podpisali również 5 innych umów na dofinansowanie realizacji projektów z samorządami Gminy Baranów, Miasta Hrubieszów, Gminy Piaski oraz Gminy Komarówka Podlaska. Łącznie w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO 2014-2020) otrzymało 108 miast i gmin. Wartość wszystkich umów przekracza 462 mln zł, w tym niemal 350 mln zł stanowi wkład Unii Europejskiej. Większość z projektów dotyczyła właśnie montażu instalacji solarnych.
Instalacje solarne cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego regionu. Wpływa na to fakt, że jest on jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów w kraju. Montaż kolektorów gwarantuje ciepłą wodę przez większą część roku i oszczędności w domowym budżecie, ponieważ energia słoneczna jest bezpłatna.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.