- Reklama -

- Reklama -

Ułani zawitali do Dąbrowicy

25 sierpnia w Dąbrowicy odbyło się spotkanie z ułanami w ramach IV Rajdu Konnego Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich z Baranowa Sandomierskiego do Komarowa pod Tomaszowem Lubelskim.

Ułani z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przemierzają każdego roku, pokonując dziennie po ok. 30 km, kolejne etapy historycznego Szlaku Ułanów Śląskich, którzy pod koniec sierpnia 1939 roku wyruszyli z koszar w Tarnowskich Górach na wojnę. Dotarli wówczas w okolice Biłgoraja, a stąd udali się w stronę Tarnogrodu, gdzie walczyli o miasto. Ich szlak bojowy zakończył się pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie szwadron poniósł ciężkie straty i 20 września 1939 roku skapitulował.

Porucznik Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich Leszek Kasiarz opowiedział mieszkańcom Dąbrowicy o umundurowaniu ułanów i troczeniu koni zgodnym z przedwojennym regulaminem, którego przestrzegają w praktyce. Ułana w drodze obowiązuje mundur ułański z szablą u siodła. Odzwierciedlają w ten sposób realia historyczne oraz starają się upamiętniać tych, którzy walczyli i przelewali krew za naszą Ojczyznę.

- Reklama -

W tym dniu przy remizie OSP w Dąbrowicy, gdzie ułani zatrzymali się na odpoczynek, a konie na popas, miały być zaprezentowane pokazy kawaleryjskie i obozowisko wojskowe. Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe udało się zorganizować wyłącznie pokaz jazdy konnej dla dzieci.

W rajdzie uczestniczyło 21 ułanów, którzy zatrzymali się w Dąbrowicy na zaproszenie wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. W poprzednich latach takie spotkania z ułanami połączone z pokazami miały miejsce przy remizach OSP w Brodziakach i w Korytkowie Dużym.

CS

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.