- Reklama -

- Reklama -

Ułani z Biszczy świętowali „pięćdziesiątkę” (zdjęcia)

Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy ma 50 lat! Niedzielna uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. "Nowa Gazeta Biłgorajska" podglądała co działo się w Biszczy. Zobaczcie zdjęcia.

- Reklama -

Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich został założony  w 1972 roku przez rotmistrza Antoniego Kurowskiego. Co ma to wspólnego z powiatem biłgorajskim? Ułani tego pułku walczyli na naszych ziemiach podczas kampanii wrześniowej. Po 50 latach, w gminie Biszcza nie brakuje ludzi, którzy kultywują ułańską tradycję i są pasjonatami w mundurach.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Ułani wraz zaprzyjaźnionymi jednostkami Ochotniczym Szwadronem 3 Pułku Ułanów Ślaskich z Wodzisławia Śląskiego i Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice udali się na cmentarz grzebalny, gdzie złożyli symboliczne wiązanki na grobach zmarłych dowódców i założycieli szwadronu – Antoniego Kurowskiego i Mieczysława Grabka.

- Reklama -

Dalsza część uroczystości odbyła się nad Zalewem Biszcza-Żary. Starszy ułan Marcin Magoch przedstawił genezę powstania biszczańskiego szwadronu oraz jego działalność na przestrzeni 50 lat.
Podczas uroczystości odbyło się wręczenie pamiątkowych odznak ułanom w stanie spoczynku i zaprzyjaźnionym grupom ułańskim. Nie zabrakło również muzyki – odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali również ułani biszczańscy.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Widz mówi

    Gratulacje z okazji takiego iubileuszu.
    A pytanie czy gmina za wjazd samochodem na tą imprezę nad zalew pobierała opłatę 10zł tak jak podczas zawodów strażackich? Gdzie sympatycy OSP musieli zapłacić żeby wjechać samochodem na plac. Dobrze że chociaż strazacy nie musieli płacić. Hehe

Zostaw odpowiedź