Uderzył w przepust i zginął

Tragedia wydarzyła się pod Wrocławiem. Zginął 25-letni motocyklista z powiatu biłgorajskiego.

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę 17 marca. Około godziny 16.00 funkcjonariusze pojechali na miejsce wypadku z udziałem motocyklisty. Miał on miejsce na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Jordanów Śląski, niedaleko Wrocławia. Motocyklista z niewiadomych przyczyn zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w betonowy przepust. Tego zdarzenia, niestety, nie przeżył.

Na miejscu zdarzenia obecni byli również strażacy ochotnicy z OSP Jordanów Śląski. „Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia otrzymali informacje o tym, że na miejsce wypadku jest skierowany Ratownik 13. z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu oraz o prowadzonej reanimacji przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Po dotarciu na miejsce strażaków z Jordanowa Śląskiego równocześnie dojechał zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Księginic. Zadaniami strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca oraz pomoc medyczna dla osoby poszkodowanej. Niestety, lekarz, który przybył na miejsce, stwierdził zgon osoby poszkodowanej. Widok był makabryczny, ciało znajdowało się około 20 metrów od miejsca wypadku” – relacjonowali strażacy.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o bezwzględne zachowanie ostrożności, rozsądku i rozwagi podczas jazdy. By uniknąć tragicznych w skutkach zdarzeń, osoby wsiadające za kierownicę swoich aut powinny być trzeźwe i wypoczęte. Podczas jazdy muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w tym tych dotyczących prędkości. Stosujmy się również do zasady ograniczonego zaufania i mimo nadchodzącej wiosny nie pozwalajmy sobie i innym na brawurę. Widząc sytuację niebezpieczną lub taką, która może zagrozić życiu lub zdrowiu, nie bójmy się zwrócić uwagi osobie, z którą podróżujemy i powiedzieć, aby zmniejszyła prędkość. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie i życie ludzkie, bo przecież każdy ma je tylko jedno.

W 2018 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1217 wypadków, w następstwie których 179 osób zostało zabitych, a 1287 doznało obrażeń. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów i rowerzystów. Pierwsi amatorzy jazdy na jednośladach już wyruszyli w drogę. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu.

W minionym roku 127 motocyklistów uczestniczyło w wypadkach drogowych. 18 kierujących motocyklami poniosło śmierć, a 108 doznało obrażeń. Sami motocykliści byli sprawcami 48 wypadków. Motocykliści będący pod wpływem alkoholu spowodowali 7 wypadków. Główną przyczyną wypadków, do których doszło z winy motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy, uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Niestety, zdarzają się również i tacy amatorzy jazdy na motocyklach, którzy notorycznie łamią przepisy.

Niektórzy motocykliści rzadko używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybrać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.