kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Uczniowie z Księżpola chcą być „eko”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu zrealizowali projekt "O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy", który był częścią konkursu pod hasłem – "Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko" – był adresowany do dzieci i młodzieży.

- Reklama -

Realizatorami projektu pod nazwą „O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy” byli uczniowie klasy VIB, a koordynatorem Iwona Krupczak. Projekt ten był częścią konkursu Dziennika Wschodniego pod hasłem – „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” – był adresowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jego organizatorem był Dziennik Wschodni, a Patronem Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA

 – 28 października 2019 r. nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu, polegającym m.in. na zbudowaniu rabaty z roślinami miododajnymi wśród których został wkomponowany domek dla owadów zapylających. Jego celem było uświadomienie i uwrażliwienie najmłodszego pokolenia na potrzebę ochrony pszczół i innych owadów zapylających oraz poszerzenie ich wiedzy o roślinach miododajnych – opowiada Iwona Krupczak, nauczyciel i koordynator projektu.

toyota Yaris

W początkowej fazie uczestniczyło kilkoro chętnych uczniów. Jednakże w miarę upływu czasu sukcesywnie przybywało nam wolontariuszy. Końcowy efekt to zaangażowana cała klasa licząca 17 osób.

Najpierw uczniowie skutecznie promowali projekt – zaprezentowali jego założenia przed rodzicami i na forum szkoły, umieścili informację w gazetce szkolnej oraz opracowali zakładki do książek  z krótkim opisem roślin miododajnych oraz owadami zapylającymi z zaznaczeniem ich roli w ekosystemie.

Następnie wybrali miejsce na rabatę, określili rodzaj gleby, jej zasobność i stopienia nasłonecznienia. Zaprojektowali także rabaty z roślinami miododajnymi z uwzględnieniem pory ich kwitnienia, wysokości roślin i ich potrzeb. Następnie zespół projektowy w drodze głosowania wybrał najlepiej zaprojektowane ogródki.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Następnie rozpoczęły się działania w plenerze. Przygotowano miejsce pod rabatę, zakupiono ziemię i sadzonki. Część sadzonek, cebulek i nasion kwiatów zostały podarowane przez rodziców uczniów. Potem uczniowie posadzili rośliny i wyściółkowali rabatę korą. Na rabatce stanął także domek dla owadów.

To nie koniec działań. Młodzież planuje, że na wiosnę odwiedzi pasiekę zaprzyjaźnionego pszczelarza. Uczniowie zobowiązali się także, że cały rok według potrzeb będą pielęgnować rośliny na rabacie. Przy okazji będą obserwować, jak rosną, rozwijają się i czy odwiedzają je owady zapylające. Będą również sprawdzać, czy w domku dla owadów są już „mieszkańcy”.

– Uczniowie przygotują prezentację multimedialną z realizacji projektu i zaprezentują efekty wspólnego wysiłku przed społecznością szkolną oraz zostanie ona umieszczona na stronie internetowej szkoły – na wiosnę jak rabata w pełni rozkwitnie – dodaje koordynator projektu.

Na stronie Dziennika Wschodniego została umieszczona relacja z realizacji projektu. Link do artykułu tutaj: https://www.dziennikwschodni.pl/ekologia/zielony-wolontariat-uczniowie-z-ksiezpola-postawili-na-rosliny-i-pszczoly,n,1000257249.html?fbclid=IwAR2js6vNkFzjEB8PCRlcyPWhPIzlHJbsRJCUy4bsKJIJh_4xPug_M0lYHE0

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.