- Reklama -

Uczniowie Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju z wizytą w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

 7 maja 2016 roku uczniowie klas trzecich Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju zwiedzili Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

  Podczas dwugodzinnego pobytu młodzież poznała metody walki z rakiem, warunki pracy na onkologii, działanie różnych maszyn i przyrządów potrzebnych do profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. W Oddziale Radioterapii wykładowca COZL wyjaśnił rolę promieni Roentgena w leczeniu nowotworów i zaprezentował sposób działania nowoczesnego sprzętu wykorzystującego to promieniowanie (m.in. Akclerator Artiste). Gimnazjaliści zwiedzili również Zakład Brachyterapii, Oddział Ginekologii Onkologicznej i Gabinet Mammografii. Podczas pobytu w COZL młodzież mogła zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, a także sprawdzić jaki procent ich ciała stanowią mięśnie, kości, tłuszcz oraz woda.

  Wizytę zakończył quiz sprawdzający zdobytą wiedzę. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy broszurki w formie komiksów informujące jak powinni zmienić swoje życie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

- Reklama -

  Gimnazjaliści zgodnie stwierdzili, że warto było odwiedzić COZL, aby poznać odpowiedzi na ważne pytania, zdobyć wiedzę o profilaktyce i leczeniu, a także przekonać się, że człowiek nie jest bezsilny wobec nowotworów. Młodzież podziwiała lekarzy, którzy o swojej trudnej pracy opowiadali z pasją i zaangażowaniem. Dla uczestników wycieczki, którzy wybierają się do klas medycznych, był to ważny moment w procesie podejmowania decyzji dotyczących wyboru dalszej drogi życiowej.

  Wyjazd do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zorganizowali wychowawcy klas trzecich: pani Renata Mokrzyńska i pan Grzegorz Bryła.

 

  ZSO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.