- Reklama -

Uczniowie Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju na wycieczce w Wiedniu

  Uczniowie Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju w dniach 3-6.06.2016 r. zwiedzali historyczną stolicę Austrii, która od lat zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu miast, w których mieszkańcom żyje się najlepiej. W 2001 roku Wiedeń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Zwiedzanie rozpoczęto od Wiedeńskiego Prateru, uważanego za najstarszy park rozrywki na świecie, którego symbolem jest wzniesione w latach 1896/97 diabelskie koło, wpisane na listę skarbów europejskiej kultury filmowej.

  Wielu ciekawych wrażeń dostarczył uczniom spacer brzegiem przebiegającego przez środek miasta Kanału Dunajskiego i zwiedzanie symbolu Wiednia – Katedry św. Szczepana.  Najważniejszym punktem programu było wejście na górę Kahlenberg, skąd w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń. Na szczycie góry grupa zwiedziła kościół św. Józefa prowadzony od 1906 rokuprzez polskich księży zmartwychwstańców oraz izbę upamiętniającą zwycięstwo Polski nad Imperium Osmańskim. Dalsza część programu to zwiedzanie znanego na całym świecie Domu Hundertwassera i Hofburgu, dawnej siedziby Habsburgów, a obecnie austriackiego prezydenta. Ogromną atrakcją był skarbiec, w którym podziwiano m.in. koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego i insygnia cesarskie. Gimnazjaliści zwiedzili również Vienna International Centre, jeden z czterech kompleksów na świecie, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stadion Narodowy Austrii.

  Uczestnicy wycieczki zwiedzili również dawną letnią rezydencję rodziny cesarskiej -Pałac Schönbrunn, który również jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziwiali tam komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa, Salę Lustrzaną, w której jako sześcioletnie cudowne dziecko koncertował Mozart, sale, gdzie Maria Teresa odbywała tajne konferencje, obradował Napoleon oraz gdzie podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1814-15 ważyły się losy Europy.

- Reklama -

  W drodze do miejscowości Melk uczniowie wysłuchali historii o wiedeńskich malarzach, w tym o Gustavie Klimcie, podziwiali przełomowy odcinek doliny Dunaju słynący z licznych zabytków, średniowiecznych miasteczek, uprawy winorośli i moreli. Ze względu na unikalne walory dolinę tę w 2000 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej miejscowości grupa zwiedziła Opactwo Benedyktynów i odbyła rejs statkiem po Dunaju, podziwiając ruiny naddunajskich zamków.

  Po trudach zwiedzania uczniowie relaksowali się w parku wodnym DIANA-BAD, a w restauracji Vienne, założonej w 1829 roku, próbowali słynnych na cały świat potraw kuchni wiedeńskiej, w tym sznycla po wiedeńsku.

  Pobyt w Wiedniu był dla uczniów Powiatowego Gimnazjum niezapomnianym przeżyciem. Gimnazjaliści pogłębili swoją wiedzę historyczną i znajomość języka niemieckiego, promując równocześnie miasto Biłgoraj.

  Wycieczkę zorganizował wychowawca klasy III A, nauczyciel języka niemieckiego, pan Grzegorz Bryła.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.