- Reklama -

- Reklama -

Uczniowie ONZ-etu połączyli przyjemne z pożytecznym

- Reklama -

23 listopada 2016 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju z klasy o profilu matematyczno-fizycznym uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Świerku i Warszawy.

 Pierwszym etapem klasowego wyjazdu był pobyt w Narodowym Centrum Badań Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku koło Otwocka, gdzie znajduje się jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy „Maria” o mocy cieplnej 30 MW, jeden z najlepszych reaktorów badawczych w Europie. Jest on wykorzystywany między innymi do produkcji radioizotopów dla przemysłu medycznego. Zajęcia w instytucie naukowym rozpoczęły się wykładem na temat promieniowania, następnie zostały zaprezentowane teoretyczne podstawy pracy i konstrukcji elektrowni jądrowych. Z budynków dydaktycznych młodzież udała się do Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, gdzie uczniowie zostali zapoznani z metodami monitorowania środowiska w celu wykrycia skażeń radioaktywnych oraz sposobami ochrony przed napromieniowaniem. Pobyt w Instytucie Badań Jądrowych zwieńczyło wejście do hali reaktora i obejrzenie z bliska pracującego reaktora „Maria”.

Następnie uczniowie udali się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie mogli poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin poprzez zabawę i doświadczenia, jak również obejrzeć wystawy stałe.

- Reklama -

Na zakończenie pobytu młodzież odwiedziła planetarium, gdzie uczestniczyła w projekcji filmów zrealizowanych w nowoczesnych multimedialnych technologiach: „Na skrzydłach marzeń” oraz „Niewidzialny Wszechświat”.

Wycieczka miała charakter edukacyjny, a jej program był bardzo bogaty. Uczniowie odwiedzili wyjątkowo ciekawe miejsca pod względem naukowym, a szczególnie przyrodniczym.

Organizatorem wyjazdu był pan Krzysztof Wesołowski, wychowawca klasy i nauczyciel fizyki.

ZSO

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.