- Reklama -

Uczennica ZSBiO laureatką konkursu retorycznego

Uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Katarzyna Wryszcz została wyróżniona w finale drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego.

Konkurs został zorganizowany przez Akademię Retoryki Igora Zalewskiego w Warszawie. W finale znalazło się tylko 10 najlepszych uczniów z całej Polski. Wśród nich była Katarzyna Wryszcz z biłgorajskiej „Budowlanki”.

Jaka jest idea konkursu? W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często odbywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawioną na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie trzecia przyczyna – młodzież nie ma gdzie uczyć się sztuki mówienia. Retoryka była fundamentem edukacji od czasów antycznych aż po okres międzywojenny. Nowoczesna edukacja, nastawiona na testy, nie widzi potrzeby nauczania przemawiania. A przecież jest to czynność rodem niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego czy rodzica.

Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie nagrać dwuminutowy filmik i omówić w nim temat w jak najbardziej interesujący sposób. Kasia opowiadała o tańcu jako o swojej życiowej pasji. Jurorom jej prezentacja przypadła do gustu. Uczennica z Biłgoraja została wyróżniona.

W kwietniu odbędą się warsztaty dla finalistów konkursu. Podczas zajęć uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności i poszerzą wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści w dziedzinie wystąpień publicznych, retoryki, przemawiania i kultury mowy.

Następnie finaliści wezmą udział w Uroczystym Finale Konkursu Retorycznego.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.