- Reklama -

Uczcili pomordowanych w czasie II wojny światowej

Samorządowcy złożyli wspólnie wieniec przy pomniku upamiętniającym śmierć pomordowanych w Szarajówce, gdzie pochowanych jest aż 59 ofiar zbrodni hitlerowskiej.  

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet Gmina Łukowa Dorota Peć, wiceprezes Łukowskiego Stowarzyszenia Producentów Tytoniu Mieczysław Dzikoń, wiceprezes Biłgoraj Solidarna Polska Okręg nr 7 Andrzej Borowiec oraz radny Rady Gminy Księżpol Stanisław Okoń złożyli wspólnie wieniec przy pomniku upamiętniającym śmierć pomordowanych w Szarajówce, gdzie pochowanych jest aż 59 ofiar nieludzkiej zbrodni.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu Jamrozowi za udzielenie cennej lekcji historii o miejscu, gdzie mogliśmy dzisiaj oddać hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej – mówi Andrzej Borowiec. – Pan Jamroz opowiedział nam historię swojej rodziny. Mówił że z całej masakry jako jeden z nielicznych uszedł z życiem jego ojciec, który w tym czasie przebywał w okolicach Hrubieszowa – dodaje.

- Reklama -

Miejscowość Szarajówka została spacyfikowana 18 maja 1943 roku. Ekspedycja karna złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy.

Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci. Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

Do tej pory mieszkańcy gminy Łukowa pamiętają o tych tragicznych wydarzeniach. Co roku obchodzą rocznicę pacyfikacji Szarajówki, składają kwiaty na grobach pomordowanych, modlą się i wspominają te wydarzenia.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.