- Reklama -

- Reklama -

Uczcili patrona szkoły (foto)

- Reklama -

Co roku społeczność szkoły w Majdanie Starym obchodzi Dzień Patrona. Także w tym roku uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obchodzili święto Zofii Krawieckiej, dawnej nauczycielki i dyrektorki szkoły, a zarazem wielkiej działaczki społecznej oraz orędowniczki kultury i oświaty w tej miejscowości.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą. Następnie dzieci wszystkich klas przemaszerowały na cmentarz, gdzie pochowana została patronka szkoły, aby modlitwą uczcić jej pamięć i złożyć kwiaty. – Dziś obchodzimy święto naszej patronki, która całe swoje życie poświęciła pracy w szkole i pracy na rzecz naszego społeczeństwa. Zofia Krawiecka była rzeczywiście osobą wielką, chociaż postury bardzo drobnej. Jej motto, aby w życiu poświęcać się drugiemu człowiekowi, powinniśmy podtrzymywać w swoich codziennych poczynaniach, i my w pracy, i wy w nauce. Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby wyrazić jej swoją wdzięczność i podziękować za to, że możemy ją naśladować – mówił do zebranych przy grobie Zofii Krawieckiej dyrektor Wincenty Szymanik.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dalsza cześć uroczystości odbywała się w szkole. Podczas apelu uczniowie przypomnieli sylwetkę swoje patronki, zadeklamowali wiersze o niej i zaśpiewali piosenki na jej cześć. – Dziś jest bardzo uroczysty dzień w życiu naszej społeczności szkolnej – mówiła dyrektor szkoły Irena Szmołda.  – Patronka naszej szkoły poświęciła życie dzieciom, nauce i jest dla nas dziś drogowskazem. W Majdanie pojawiła się tuż po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku. Później przeżyła wojnę, obóz i ciężkie lata powojenne. Pracowała jako nauczycielka, dyrektorka szkoły, była także animatorem życia społecznego. Wiele jej zawdzięczamy, więc pamiętamy i chcemy ją naśladować – dodała.

Przyszła także kolej na podziękowania dla osób wspierających placówkę, wśród których znalazł się wójt gminy Lech Rębacz, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Księżpolu Janina Wolanin, a także Marta Smoła, dzięki której szkoła otrzymała zestaw mebli.

Szczególna cześć uroczystości poświęcona była przekazaniu na rzecz szkoły nowego instrumentu muzycznego – pianina cyfrowego, fundatorem którego został Jan Kowal, jak sam mówi – Biłgorajczyk z Majdanu Nowego. – Z sympatii do mojej „Małej Ojczyzny” oraz w podzięce za owocne lata szkolne spędzone w tej szkole w okresie 1951 – 1956, a także z osobistą satysfakcją przekazuję, jako darowiznę, pianino elektryczne firmy Thomann, na pożytek i pamiątkę dziatwie szkolnej Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym –mówił przekazując instrument fundator. – Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że ten instrument ułatwi kontakt z muzyką i zarazem zachęci zainteresowanych do podnoszenia wrażliwości na muzyczne dźwięki oraz wpłynie na kulturę osobistą zarówno poszczególnym jednostkom, jak i zespołom – dodał Jan Kowal, który od lat jest związany ze szkołą w Majdanie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Następnie podsumowano sukcesy szkoły i uczniów, którzy brali udział w konkursach o patronce szkoły, konkursach plastycznych, muzycznych, matematycznych i językowych, a także w rywalizacjach sportowych. Podczas uroczystości zaprezentowali się także uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży w Zamościu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.