Uczcili pamięć poległych leśników

Dziś w uroczysku Starzyzna koło Aleksandrowa odbyła się kameralna uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 75. lat. To tutaj niemieckie wojsko rozstrzelało rodziny lenników i ukrywających się partyzantów.

Starzyna, to miejsce oddalone od Aleksandrowa o około 4 kilometry. Nie wszyscy jednak wiedzą, że była tu kiedyś gajówka, w której zamieszkiwali leśnicy. W czasie wojny ukrywali się tu także partyzanci.4 kwietnia 1943 roku Starzyznę zaatakował oddział niemieckich wojsk. Niemcy przypuścili szturm na osadę leśną i zabili 16 (według niektórych źródeł 17) osób. Byli to leśnicy i partyzanci z rodzin Swachów, Garbaczów, Litkowców i Bielaków.

W latach 60-tych w tym miejscu postawiono pomnik. Opiekowali się nim uczniowie tutejszych szkół. Niestety, pojawił się nawet pomysł, aby pomnik zburzyć. Udało się ocalić obelisk i pamięć o poległych partyzantach.
31 sierpnia 2018 w tym miejscu odbyła się kameralna uroczystość z udziałem lesników upamiętniająca poległych. Pomnik został odnowiony i wyremontowany. Postawiono także tablicę pamiątkową.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. gość mówi

    Widać wybory że zbliżają się

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.