- Reklama -

- Reklama -

Uczcili pamięć o pomordowanych mieszkańcach

Mieszkańcy gminy Księżpol w asyście pocztów sztandarowych, władz gminnych i delegacji kombatantów, organizacji społecznych i szkół upamiętnili 78. rocznicę pacyfikaci Majdanu Nowego i Majdanu Starego.

- Reklama -

 

- Reklama -

4 lipca upamiętniono 78. rocznicę pacyfikacji Majdanu Nowego i Majdanu Starego. W intencji ofiar II wojny światowej sprawowana była uroczysta Msza święta, którą celebrował ks. Adam Sobczuk, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym.

 – Tutaj oprawca urządził „polowanie” na mieszkańców Majdanu Starego i Majdanu Nowego, zrobił łapankę. W wyniku łapanki część mieszkańców tych terenów została wywieziona do Majdanku. Wiele osób wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec. Tragedia tej ziemi jest wielka – powiedział z żalem Jarosław Piskorski, wójt gminy Księżpol.

Podczas Mszy św. odczytano imiona i nazwiska mężczyzn, kobiet i dzieci, ofiar zbrodni.

W kazaniu ks. Adam podkreślał, że mieszkańcy Majdanu Nowego i Majdanu Starego „ponieśli śmierć przez chorą fantazję szaleńca”. – To realne historie, realna tragedia… to nasi bliscy i właśnie dlatego nie można o nich zapomnieć  dodał kapłan.

Po Mszy świętej przy pomniku znajdującym się w miejscu mordu zebrali się mieszkańcy Majdanu Starego, aby jeszcze raz wrócić myślami do tamtych tragicznych wydarzeń. Jednocześnie uczcili pamięć pomordowanych, składając symboliczne wiązanki kwiatów.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.