- Reklama -

- Reklama -

Uczcili pamięć pomordowanych

- Reklama -

 

Uroczystości rocznicowe gromadzą w Szarajówce władze samorządowe, radnych, młodzież, kombatanckie poczty sztandarowe, druhów strażaków, członków GRH Wir, mieszkańców gminy Łukowa oraz rodziny pomordowanych. Przynoszone są kwiaty, zapalane znicze.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Okolicznościową część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" w Chmielku pod kierownictwem Beaty Słomy. Za pomordowanych modlił się chmielecki proboszcz ks. Marek Tworek. Źródła historyczne nie podają powodu tej zbrodni, prawdopodobnie mogło to nastąpić w odwecie za atak partyzantów na posterunek żandarmerii w Tarnogrodzie. Ekspedycja karna złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci.  Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

Źródła historyczne nie podają powodu tej zbrodni, prawdopodobnie mogło to nastąpić w odwecie za atak partyzantów na posterunek żandarmerii w Tarnogrodzie. Ekspedycja karna złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci.  Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.