- Reklama -

Uczcili bohaterów bitwy nad Sopotem

Uczniowie z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. M. Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Biłgoraju oraz grupa motocyklistów z Krakowa 27 września 2019 roku przybyli do Osuch, by uczcić 75. rocznicę pochówku młodych bohaterów walczących w bitwie nad Sopotem.

Była to pierwsza taka inicjatywa dyrekcji i pracowników GOK w Łukowej, której celem było upamiętnienie poświęcenia cmentarza partyzanckiego i Mszy żałobnej z września 1944 roku, i jednocześnie uczczenie 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

- Reklama -

Od godz. 8.30 grupy dzieci i młodzieży z przewodnikiem oddawały hołd żołnierzom polskiego podziemia na cmentarzu partyzanckim, następnie oglądały stałą ekspozycje przed cmentarzem i w Domu Pamięci oraz wyruszyły szlakiem Partyzanckiej Drogą Krzyżowej kard. Stefana Wyszyńskiego w kierunku Krzywej Górki. Grupa z Tarnogrodu, której towarzyszyła siostra zakonna, odprawiła nabożeństwo.

Obecny wśród młodzieży członek GRH „Wir” zainteresował młodzież życiem partyzanckim, pokazując na trasie powstałą kilka lat temu ziemiankę.

GOK przygotował dla wszystkich uczestników obchodów specjalne wydanie drogi krzyżowej z relacjami wspomnień partyzanckich ukazujących tragizm bitwy.

Na cmentarzu prezentowane były zdjęcia z Mszy polowej sprawowanej 27 września 1944 roku  w Osuchach.

Była to okazja do pogłębienia wiedzy o bitwie pod Osuchami dzięki pełnemu pasji historycznej przekazowi Marii Działo, która służyła grupom jako przewodnik. Pracownik GOK zajmował się oprowadzaniem grup szlakiem drogi krzyżowej i dokumentacją fotograficzną. Na zakończenie na wszystkich czekała gorąca herbata.

Specjalny list z okazji obchodów wystosował Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

GOK Łukowa

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.