- Reklama -

- Reklama -

Naucz się komunikować

- Reklama -

Zespół Szkół Specjalnych zaprasza do udziału w projekcie pt. Chcemy z Wami porozmawiać. Projekt dofinansowany jest z „Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO 3” , który realizuje FLOP oraz  FLZB.   

W ramach projektu zaplanowane są następujące działania:

  • Zajęcia z zakresu AAC dla dzieci  i rodziców – raz w tygodniu w każdy wtorek o godz. 14:15
  • Warsztaty z rehabilitantem dla rodziców
  • Warsztaty z kosmetyczką dla mam
  • 3 spotkania z psychoterapeutą dla rodzin

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców  uczniów Zespołu Szkół Specjalnych  oraz niepełnosprawnych dzieci z naszego miasta i regionu, został napisany i obecnie jest realizowany projekt, którego głównym  celem jest rozpowszechnianie i nauka komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla dzieci niemówiących.

W powiecie biłgorajskim niewiele jest takich miejsc, gdzie zespół specjalistów mógłby dokonać kompleksowej diagnozy dziecka, ułożyć indywidualny program rozwoju komunikacji językowej, określić techniki porozumiewania się (lub ich kombinacje), uczyć ich rodziców, a przecież rodzice dzieci z zaburzoną komunikacją mają prawo do informacji   o stosowanych w Polsce metodach.

Prowadząc grupę wsparcia w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju wiemy, że rodzice szukają specjalistów dla własnego dziecka, bo chcą się z nim porozumiewać. Chcemy uzupełnić tę lukę, bo placówki edukacyjne mają ograniczone możliwości pracy z rodzicem, mówi koordynator projektu Lidia Młodowiec.

Wspomagającej  i alternatywnej komunikacji można uczyć dziecko niemówiące już od najmłodszych lat, a wraz z rozwojem i nabywaniem przez dziecko kompetencji i sprawności językowej (nabywa je mimo braku mowy dźwiękowej).  Po przez ten projekt chcemy nauczyć ich porozumiewania się przy użyciu najnowszych technologii i metod dostępnych na rynku poprzez zorganizowanie warsztatów dla rodziców, dodaje Lidia Młodowiec 

Dzieci niemówiące nabędą podstawowe umiejętności komunikacyjne, a rodzice nauczą się jak wprowadzać symbole i rozwijać słownik dziecka,  aby mogło efektywnie z życia w społeczeństwie.  

- Reklama -

Cały projekt rozpoczął się wraz z wrześniem b.r. z zaplanowanych dwóch grup dzieci do zajęć z komunikacji utworzyła się trzecia, do której można jeszcze dołączyć. W zajęciach uczestniczą rodzice oraz dzieci, dla najbardziej zaangażowanych w projekt  rodziców przewidziane zostały prezenty w postaci karnetów do kosmetyczki  i na masaże. Chętni, którzy chcą uczestniczyć w projekcie  proszeni są o kontakt z Zespołem Szkół Specjalnych w Biłgoraju (ul. Wira Bartoszewskiego 10, tel. 084/ 627-49-64).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.