- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uczą młodych … śpiewu białego

Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju realizuje projekt „Rozśpiewani w tradycji – warsztaty białego śpiewu”. W warsztatach uczestniczą uczniowie szkół gminnych.

- Reklama -

Wybrane grupy młodzieży pochodzą ze środowisk, gdzie kiedyś były tradycje śpiewu ludowego, głównie poprzez działalność utytułowanych zespołów śpiewaczych: Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, Zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” i Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej. Zachowany tradycyjny repertuar oraz umiejętności naturalnego, białego śpiewu mają szanse zostać przekazane młodemu pokoleniu.

Od 25 kwietnia do 27 maja w Szkołach Podstawowych w Woli Dereźniańskiej i w Bukowej trwały cykliczne warsztaty prowadzone przez instruktora białego śpiewu. Spotkały się one z zaskakującym zainteresowaniem dzieci i młodzieży szkolnej. W zajęciach uczestniczyło ok. 40 uczniów.

toyota Yaris

Wszystkie zajęcia rozpoczynały się  od  ćwiczeń rozluźniających, oddechowych i  z emisji głosu, czyli procesu generowania i wydobywania dźwięku w mowie i śpiewie. Proces ten  składa się z czynności oddychania, fonacji, rezonansu i artykulacji. Ich koordynacja jest świadomym działaniem, które pozwala na efektywne posługiwanie się narządem głosu. Dopiero później młodzież poznawała tradycyjne pieśni pochodzące z miejsca ich zamieszkania. Warsztaty prowadziła Agnieszka Szokaluk – Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, która tradycyjny śpiew praktykuje od 1999 roku.

W kolejnym etapie projektu odbędą się warsztaty z członkiniami Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej dla uczniów szkoły w Woli Dereźniańskiej i Zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina”  dla uczniów szkoły w Bukowej, które przeprowadzone zostaną w czerwcu.  Praktyczna nauka tradycyjnych pieśni biłgorajskich odbędzie się poprzez bezpośredni przekaz międzypokoleniowy. Zajęcia poświęcone będą  technice śpiewu otwartym głosem oraz tradycyjnym pieśniom biłgorajskim, odpowiednim dla repertuaru dziecięcego, czyli takim jak kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie. Zwieńczeniem warsztatów w obydwu szkołach będą koncerty dla społeczności szkolnych.

Projekt „Rozśpiewani w tradycji – warsztaty białego śpiewu” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju został dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach  programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

fot. GOK w Biłgoraju

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.