- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uczą się od sąsiadów

- Reklama -

Lilia jest absolwentką prawa i pochodzi z ukraińskiego Iwano-Frankowska, Jana natomiast ukończyła prawo międzynarodowe i mieszka w Wilnie. Dziewczyny zgłosiły się do Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych, w ramach którego mogą bliżej przyjrzeć się pracy Sejmu, posłów, ale także poznać kulturę, tradycję i historię Polski.

To już XV edycja programu, do tej pory udział w nim wzięło ponad 150 stażystów z 14 państw. Staż w Kancelarii Sejmu odbywali obywatele Gruzji, Kanady, Kazachstanu, Kirgistanu, Korei Południowej, Litwy, Mołdawii, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Włoch

urząd MArszałkowski projekt

Program daje możliwość uczestnictwa w życiu politycznym i parlamentarnym Polski młodym obywatelom innych państw. Głównym jego celem jest wspieranie zainteresowania młodych ludzi demokracją i społeczeństwem oraz życiem politycznym i publicznym Polski.

Staż trwa 3 miesiące i rozpoczął się w kwietniu bieżącego roku. Lilia i Jana pracują pod opieką poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Borowiec oraz pracownika Kancelarii Sejmu. Stażystki biorą udział w pracach komisji sejmowych i grup bilateralnych, uczestniczą w opracowywaniu opinii, formułowaniu przemówień, artykułów, listów i innych wypowiedzi.

W ramach wizyty w okręgu wyborczym posła patrona stażystki uczestniczyły w uroczystościach w Osuchach. Obchody i inscenizacja bitwy partyzanckiej wywarły na nich bardzo duże wrażenie. – Myślę, że jest to wydarzenie ogólnopolskiej rangi i należy czcić pamięć i przybliżać historię tej partyzanckiej bitwy – mówi Lilia Maliarchuk. Udział w obchodach uroczystości osuchowskich to kolejny punkt stażu parlamentarnego. Stażystki zwiedziły także Biłgoraj i kilka okolicznych miejscowości. Rozmawiały z mieszkańcami powiatu biłgorajskiego, odwiedziły także redakcję NOWej Gazety Biłgorajskiej. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

O swoich doświadczeniach i uczestnictwie w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych wypowiadają się bardzo dobrze. – Jest to okazja do przyjrzenia się pracy parlamentarzystów z bliska. Już wiem, że poseł pracuje 25 godzin na dobę – opowiada Jana Szowkowaja. – Możemy także uczestniczyć w posiedzeniach komisji sejmowych według własnych zainteresowań. Ja na przykład wybrałam komisję do spraw Unii Europejskiej –dodaje.

Oprócz Biłgoraja stażystki zwiedziły także Kazimierz Dolny i Śląsk. W kolejnych dniach trwania stażu będą jeszcze na spotkaniu z Condoleezzą Rice, przewodniczącą Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa USA i sekretarz stanu w administracji prezydenta George`a W. Busha.

– Jestem pewna, że doświadczenia zdobyte podczas stażu parlamentarnego w Polsce będą mi bardzo przydatne. Chciałabym pracować na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich – przyznaje Lilia. Jej słowa potwierdza również Jana, która także chce angażować się w rozwój stosunków międzynarodowych obu krajów. Dziewczyny zapowiadają, że po ukończeniu programu wracają do domów nie tylko z nowymi doświadczeniami i umiejętnościami, ale także z zapałem do pracy społecznej i z nowymi pomysłami zdobytymi dzięki uczestnictwu w programie.

.

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.