- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ubezpieczenie OC, a AC – czym się różni?

Posiadanie pojazdu mechanicznego wiąże się z koniecznością jego ubezpieczenia. Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego istnieje także kilka dodatkowych wariantów ubezpieczeń, dzięki którym każda niespodziewana sytuacja na drodze nie będzie dla nas problemem. Najbardziej popularnymi są ubezpieczenia OC oraz AC. Czym są i dlaczego się różnią? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

- Reklama -

Ubezpieczenie OC i jego charakterystyka

Ubezpieczenie OC jest rodzajem obowiązkowego ubezpieczenia, które musi posiadać każdy kierowca. Ranking ubezpieczeń OC możesz sprawdzić na stronie Compero.pl, gdzie w bardzo szybki i prosty sposób możemy odnaleźć najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia, podając podstawowe dane dotyczące nasze auta. Ubezpieczenie OC w rozwinięciu oznacza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej naszego pojazdu. W jego skład wchodzi m.in.: rekompensata powstałych szkód majątkowych i osobowych, które powstały w wyniku kolizji bądź wypadku drogowego. Polisa OC przypisana zostaje do konkretnego auta, a nie do jego właściciela. Co więcej, ubezpieczenie OC obejmuje także rekompensaty szkód związane z wysiadaniem, wsiadaniem do auta, załadunkiem oraz rozładunkiem, postojem, zatrzymaniem auta czy garażowaniem.

Ubezpieczenie AC i jego charakterystyka

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, jest rodzajem ubezpieczenia dobrowolnego. Nabywając ubezpieczenie AC, możemy liczyć na rekompensatę:

 • szkód majątkowych i osobowych, które powstały w wyniku wypadku drogowego bądź kolizji drogowej;
 • uszkodzenia pojazdu mechanicznego przez osoby trzecie;
 • nieprzewidzianych warunków atmosferycznych;
 • pożaru pojazdu;
 • wybuchu pojazdu;
 • kradzieży samochodu.

- Reklama -

Ubezpieczeniem AC możemy objąć wyposażenia podstawowe oraz dodatkowe – wszystko zależy od wniosku, który będziemy wypełniać. Co więcej, zakres, który obejmuje ubezpieczenie AC, w dużej mierze zależy także od konkretnego zakładu ubezpieczeń, jak również indywidualnych preferencji i upodobań. Wszelkie ustalenia i warunki zawarte są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Umowy. Jest to podstawowy dokument, który reguluje zakres ubezpieczenia AC.

Różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC

Ubezpieczenie OC i AC, pomimo tego, że są ubezpieczeniami komunikacyjnymi, mają zupełnie inny zakres, jak również zasady działania. Podstawowe różnice, jakie możemy wyróżnić to:

 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, w przeciwieństwie do ubezpieczenia AC,
 • Ubezpieczenie AC nie jest dostępne dla wszystkich modeli samochodów,
 • Zakres ubezpieczenia OC został uregulowany prawnie
 • (minimalna wysokość sumy gwarancyjnej czy zakres ochrony ubezpieczeniowej OC). Ubezpieczenie AC dostosujemy do własnych, indywidualnych potrzeb,
 • Ubezpieczenia różnią się od siebie wysokością sumy gwarancyjnej. Dla ubezpieczenia OC wynosi ona 1,05 mln euro dla szkód majątkowych i 5,21 mln euro dla szkód osobowych. W przypadku ubezpieczenia AC suma wynosi tyle, po ile został wyceniony dany pojazd mechaniczny.

Warto ubezpieczyć swoje auto, doskonale orientując się w różnorodnych wariantach i rodzajach ubezpieczeń.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.