- Reklama -

- Reklama -

U lekarza rodzinnego brak numerków? Skorzystaj z porady online

Sezon grypowy co roku generuje podobny problem. Przychodnie lekarzy rodzinnych pękają w szwach i nie łątwo dostać się do lekarza z dnia na dzień. Tymczasem obudził Cię ból głowy, z którym trudno wstać z łóżka, a co dopiero wyjść do pracy. Z rozwiązaniem przychodzą platformy, na których poradę lekarską, receptę i zwolnienie orzymasz online.

- Reklama -

Od 2018 roku w Polsce funkcjonuje elektroniczny system wystawiania zwolnień lekarskich. Pozwala uprościć przepływ dokumentów, bo nasze L4 automatycznie trafia do pracodawcy i ZUS. Dziś lekarz może już legalnie wystawić zwolnienie nawet bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

- Reklama -

E- wizyta

Zdalne konsultacje lekarskie proponują nie tylko lekarze rodzinni. Do dyspozycji mamy internetowe platformy, gdzie możemy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Niezależnie od formy (wizyta osobista czy stacjonarna) lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący stanu naszego zdrowia i dolegliwości. Często już na początek dostaniemy formularz online, w którym odpowiadamy na podstawowe pytania. Na jego podstawie lekarz zapoznaje się naszą medyczną historią. Często już to wystarcza do wypisania recepty czy L4. Jeżeli informacje w formularzu nie dają wystarczającej wiedzy lekarzy może do nas zadzwonić i zadać dodatkowe pytania. Dlatego korzystając z porady online przygotuj:

  • informację o dolegliwościach ( warto zmierzyć temperaturę czy ciśnienie)
  • liste leków, jakie przyjmujesz
  • PESEL
  • Informację o przyjmowanych lekach
  • Dane pracodawcy, jeżeli będziesz potrzebować zwolnienia

Zasady

Wystawiona zdalnie recepta czy zwolnienie pojawia się w elektronicznym systemie. Znajdziesz je na swoim internetowym koncie pacjenta ( może to zająć do dwóch dni). Zwolnienie trafi automatycznie do ZUS i Twojego pracodawcy. Oczywiście, żeby otrzymać zwolnienie online musimy spełniać takie same warunki, jak w przypadku tradycyjnej wizyty. Po pierwsze lekarz online musi stwierdzić, że pacjent kwalifikuje się do L4 medycznie. (niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych) oraz formalnie (ubezpieczenie chorobowe oraz niewykorzystany limit L4 w roku kalendarzowym). Zwolnienie online uzyskamy też na opiekę nad dzieckiem.

Jeżeli otrzymałeś zwolnienie online nie musisz dostarczać go do pracodawcy. Pamiętaj jednak, że zgodnie z Kodeksem Pracy musisz go poinformować o nieobecności najpóźniej w drugim dniu jej trwania. Pamiętaj też, by nie przegapić daty powrotu do pracy lub dnia, w kórym będziesz potrzebować przedłużenia L4
Zwolnienia elektroniczne podlegają również kontroli ZUS na takich samych zasadach jak pozostałe L4.

Platformy konsultacji medycznych to również szybki sposób na uzyskanie recepty. To cenne zwłaszcza, gdy tuż przed wyjazdem na urlop okazuje się, że kończą nam się leki które musimy przyjmować na stałe. Większość platform oferuje swoje usługi właściwie siedem dni w tygodniu, a konsultacja jest realizowana jeszcze tego samego dnia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.