- Reklama -

- Reklama -

Tytoniarze radzą sobie sami

Rolnicy założyli w mediach społecznościowych otwartą grupę. Już przeszło 5 tysięcy osób szuka tam lub proponuje pracę przy letnich zbiorach tytoniu w naszym powiecie.

Utworzona 7 czerwca 2015 r. na portalu społecznościowym Facebook grupa pod nazwą  „Praca przy tytoniu” (gm. Obsza, Łukowa i okolice) skupia zarówno plantatorów tytoniu z powiatu biłgorajskiego, jak i osoby szukające pracy sezonowej. Z roku na rok daje się zauważyć coraz większe zainteresowanie tą społecznością, wzrost jej zakresu i aktywności. 

Ponieważ brakuje rąk do pracy na plantacjach, pracownikami tytoniarzy od dłuższego czasu są już nie tylko Polacy. Coraz więcej chętnych do pracy przybywa z Ukrainy, oni też dołączają do otwartej internetowej grupy. Dzięki temu każdy plantator jest w stanie znaleźć osoby chętne do pomocy przy zbiorach tytoniu i nie tylko.

Praca na plantacjach tytoniowych na facebookowej grupie społecznościowej oferowana jest od wczesnej wiosny aż po zimę, ponieważ tytoń jest rośliną, która wymaga wiele pracy na każdym etapie wzrostu, a następnie zbioru i sortowania.

- Reklama -

Produkcja liści tytoniowych wymaga nakładu pracy począwszy od sadzenia, przez dziabanie, zbiory, aż po sortowanie suchych liści. O pracownika fizycznego obecnie trudno. Facebookowa grupa tytoniowa to dobre rozwiązanie problemu rolników. Grupa ta aktywna jest przez cały rok, zatem kolejni chętni mogą do niej dołączyć w każdej chwili. 

*

.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.