- Reklama -

- Reklama -

Tytoniarze dziękowali za plon

Oficjalne obchody święta tytoniarzy rozpoczęły się kolorowym korowodem. Udział w nim wzięli producenci tytoniu z Łukowej, Babic, Szostaków, Pisklaków i Zawadki. W tym roku w dożynkach tytoniowych udział wzięli także: posłanka na Sejm RP Agata Borowiec i poseł Piotr Pyzik, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, wójtowie gmin, kierownictwo oddziału powiatowego ARiMR, biłgorajskiego KRUS, ZUS, ODR, Lubelskiej Izby Rolniczej. W Łukowej swoich przedstawicieli miał Okręgowy Związek Producentów Tytoniu w Leżajsku, Zrzeszenie Producentów Tytoniu "Lubelski Tytoń " w Lublinie, Zrzeszenie Producentów Tytoniu "Pol Tabak" w Biłgoraju, Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Plantatorów Tytoniu, plantatorzy indywidualni z Rogóźna i Augustowa, Grupa Producentów Tytoniu "Krasnostawski Tytoń", Zrzeszenie Producentów Tytoniu Proszowice-Opatowice.

Korowód plantatorów i zaproszonych gości w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej z Łukowej przemaszerował na plac obok budynku gimnazjum, gdzie wszystkich gości powitał prezes ŁZPT Józef Grzyb. Następnie głos zabrała posłanka Agata Borowiec, która odczytała list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. "Tytoniaki, to wydarzenie o dużym znaczeniu, z długoletnią tradycją, które stanowi dobrą okazję, aby uhonorować całoroczny trud plantatorów, zaprezentować osiągnięcia naszych rolników w uprawie tytoniu. Polska należy do grupy największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej i zależy nam na utrzymaniu tej pozycji. Jego uprawa skoncentrowana w pasie województw wschodnich zapewnia trwanie małych gospodarstw oraz jest źródłem utrzymania dla pokaźnej liczby rodzin rolniczych" – napisał minister w liście do plantatorów. Krzysztof Jurgiel podkreślał także dużą rolę Łukowskiego Zrzeszenia Plantatorów Tytoniu, które broni interesów swoich członków i dba o tworzenie warunków sprzyjających produkcji tytoniu. Minister wspomniał, że w Programie Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2017 ministerstwo nadal stawia na dalszą poprawę opłacalności uprawy tytoniu i przewiduje działania z zakresu ekonomiki produkcji, postępu biologicznego i zwiększenia transferu osiągnięć naukowych do produkcji tytoniu.

- Reklama -

– Dołączam moje serdeczne gratulacje i wyrazy uznania rolnikom, którzy specjalizują się w produkcji tytoniu i uzyskują wysokie plony, doskonały surowiec dla przetwórstwa. Dziękuję za kontynuowanie ciężkiej pracy wspartej wiedzą i fachowością po to, aby polski tytoń cieszył się znakomitą renomą w kraju i za granicą – życzył minister Jurgiel rolnikom z Łukowej. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na dalszą zabawę. Niedzielną imprezę doskonale prowadził prezenter telewizyjny Krzysztof Ibisz, a na scenie wystąpiły zespoły The Post Man, Baciary, Red Socks, Lanberry. Gwiazdami wieczoru byli Cleo i Feel, a dyskotekę poprowadził Kalwi&Remi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.