- Reklama -

Tytoniaki w Łukowej (foto)

Dwa dni (13 i 14 sierpnia) trwały Centralne Obchody Święta Producentów Tytoniu w Łukowej. Nie zabrakło korowodu producentów tytoniu i zaproszonych gości, pokazów, występów i atrakcji dla młodszych i starszych uczestników.
Tradycyjnym podsumowaniem roku pracy plantatorów są łukowskie Centralne Obchody Święta Producentów Tytoniu. Głównym organizatorem imprezy jest Łukowskie Zrzeszenie Producentów Tytoniu, a honorowy patronat nad wydarzeniem pełnił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Tak jak i w latach poprzednich, nieodłącznym elementem Tytoniaków jest barwny korowód przedstawicieli grup producenckich i związków plantatorów tytoniu. W tym roku w święcie plantatorów tytoniu udział wzięli: posłanka na Sejm RP Agata Borowiec, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, wójtowie gmin, kierownictwo oddziału powiatowego ARiMR, biłgorajskiego KRUS, ZUS, ODR, Lubelskiej Izby Rolniczej, naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W Łukowej swoich przedstawicieli miał Okręgowy Związek Producentów Tytoniu z Leżajska, Zrzeszenie Producentów Tytoniu „Lubelski Tytoń ” z Lublina, Zrzeszenie Producentów Tytoniu „Pol Tabak” z Biłgoraja, Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Plantatorów Tytoniu, plantatorzy indywidualni z Rogóźna i Augustowa, Grupa Producentów Tytoniu „Krasnostawski Tytoń”, Zrzeszenie Producentów Tytoniu Proszowice – Opatowice.
Tytoniaki rozpoczęły się przemarszem korowodu plantatorów i zaproszonych gości, w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej z Łukowej, na plac obok budynku gimnazjum. Z kolorowymi wieńcami, uwitymi z liści tytoniu i kwiatów, szły tytoniarze z Łukowej, Babic, Pisklak i Zawadki. Wszystkich gości powitał prezes ŁZPT Józef Grzyb. Święto stało się także okazją do wręczenia mu przez przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej pamiątkowego pucharu i wypowiedzenia słów podziękowań za dotychczasową działalność.
Następnie głos zabrała posłanka Agata Borowiec. – Tytoniaki głęboko zakorzeniły się w tradycję, kulturę i historię Ziemi Łukowskiej, ale także naszego regionu i kraju. Chciałabym serdecznie podziękować panu prezesowi Józefowi Grzybowi za coroczny trud, jaki wkłada on w organizację tak wspaniałego święta – mówiła. Posłanka odczytała list od ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. – Rolnicy w Polsce stanowią ogromny potencjał talentu, ducha i umysłu, silnej woli i wytrwałej pracy, których stać na wiele, co już w Europie jest doceniane. Powinniśmy być dumni z rosnącej siły oraz pozycji naszego rolnictwa, chociaż nie brakuje trudności i rozmaitych barier. Z wielką wdzięcznością kieruje do was słowa serdecznych podziękowań za codzienną pracę, za jej efekty, obfite plony na wysokim poziomie. Dziękuję wspaniałym kobietom wiejskim, które są uczestniczkami powszedniego trudu w gospodarstwie, dbają troskliwie o utrzymanie domu i rodziny. W tym uroczystym dniu życzę, aby rolnicy za swoją ciężką pracę mogli otrzymywać godziwe wynagrodzenie, takie, jak na to rzeczywiście zasługują oraz by społeczeństwo darzyło was zawsze szacunkiem. Życzę pomyślności satysfakcji oraz zdrowia i szczęścia rodzinnego – takie słowa skierował minister do zebranych rolników w Łukowej. Agata Borowiec także w swoim imieniu dziękowała plantatorom tytoniu za ich trud i życzyła, aby opłacalność tej produkcji była na jak najwyższym poziomie.
Podczas uroczystości z rąk posłanki wręczono także odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia otrzymali: Zbigniew Bździuch, Józef Borowiec, Zbigniew Dyrka, Jan Gałus, Paweł Głąb, Leszek Huba, Zbigniew Janda, Tadeusz Kowalczuk, Paweł Kuderewski, Kazimierz Lejbt, Wiesław Stelmach, Dariusz Suchorzepa.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na dalszą zabawę. Już w sobotę na scenie w Łukowej zaprezentowały się gwiazdy Disco Polo, dobrze znani i lubiani wykonawcy: Sonic, Extra Mocni, Faster, Megustar, Vegas, Czadoman. Gwiazdą wieczoru był zespół „Enej”. Galę poprowadzili prezenterzy polo TV Edyta Folwarska i Maciej Smoliński.
Natomiast w niedzielę gości święta bawił Kabaret pod Wyrwigroszem i takie zespoły jak „Tex” czy „Kordian”. Swoimi umiejętnościami, sprawnością i tężyzną fizyczną publiczność zachwycił mistrz Jurij Ziniewicz. W wieczorowej części koncertu swój koncert dała wschodząca gwiazda estrady Agata Dziarmagowska i wspaniały muzyk i wokalista Zbigniew Wodecki. Gwiazdą wieczoru był zespół „Bracia” i Krzysztof Cugowski.
Tytoniaki to największa impreza plenerowa w powiecie. Co roku przyciąga rzesze uczestników zarówno tytoniarzy, jak i mieszkańców regionu. Na scenie w Łukowej wystąpiły największe gwiazdy rodzimej estrady – zespoły Perfekt, De Mono, Video, IRA, Blue Cafe, Feel, Lady Pank i Golec Orkiestra. Swoje koncerty dały tu Doda, Agnieszka Chylińska, Margaret. Wśród atrakcji były również występy zespołów ludowych, zawody i rywalizacje sportowe, spartakiady rodzinne, pokazy artystyczne, place zabaw dla dzieci czy konkursy z nagrodami. Tytoniaki co roku gromadzą liczną publiczność, według szacunków największe koncerty przyciągnęły blisko 20 tys. widów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.