Tysiące wniosków o emeryturę, a w nich sporo błędów

 

Ponad trzy tysiące osób złożyło już w biłgorajskim ZUS wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. We wnioskach przesłanych pocztą często zdarzają się błędy.

Oddział ZUS w Biłgoraju od początku września do poniedziałku (16.10) przyjął prawie 3,3 tys. wniosków o emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak dotąd ponad 80 procent klientów przyszło z wnioskiem bezpośrednio do placówek ubezpieczyciela. Pozostali wybrali tradycyjną pocztę lub internet.

Niestety wnioski wysłane pocztą często zawierały błędy. Najczęściej przyszły emeryt zapomina zaznaczyć, że jeszcze pracuje na umowie o pracę. A jeśli rozwiązał już umowę, to nie dołączył świadectwa pracy, bez którego ZUS nie może uruchomić wypłaty emerytury.

Zdarza się również, że przyszły emeryt nie informuje we wniosku, że pobiera zasiłek z opieki społecznej albo że o niego właśnie wystąpił. To spory błąd, bo niektórych zasiłków z pomocy społecznej nie można pobierać jednocześnie z emeryturą. Nienależnie pobrane świadczenia trzeba będzie potem zwrócić.

Wśród przesłanych wniosków trafiły się również takie, gdzie przyszły emeryt zaznaczył, że chce otrzymywać świadczenie zarówno na rachunek w banku, jak i przekazem pocztowym. Zakład przypomina: można wybrać tylko jedną z tych opcji.

Do piątku (13.10) biłgorajski oddział ZUS przyznał emeryturę w obniżonym wieku 868 osobom. Wiele z nich już dostało październikową wypłatę.

Warto pamiętać, że na wydanie decyzji o przyznaniu emerytury ZUS ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności ważnej dla przyznania świadczenia. Tą okolicznością może być dostarczenie niezbędnego dokumentu, ukończenie wieku emerytalnego, a także wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny (czyli 1 października 2017 r).

Z decyzji wydanych dotychczas przez biłgorajski ZUS wynika, że przeciętna emerytura kobiety wyniosła w obniżonym wieku 1413 zł, a mężczyzny – 2349 zł. Z tym że po emeryturę w wieku 60/65 lat zgłosiły się na razie głównie osoby nieaktywne zawodowo, w tym bezrobotni i osoby pobierające renty lub świadczenia przedemerytalne z ZUS.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.