- Reklama -

- Reklama -

Tydzień Bibliotek w Obszy

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywa się pod hasłem: "#biblioteka." Co roku w dniach 8-15 maja Biblioteka Publiczna w Obszy bierze udział w przedsięwzięciu, mającym na celu promocję czytelnictwa i bibliotek oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. Najważniejszym założeniem naszej placówki jest ogólne zwiększenie zainteresowania książką.

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczęto od świętowania dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Drugiego dnia książnica gościła przemiłą grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej z Olchowca. Kolejny dzień i kolejni goście, tym razem bibliotekę odwiedziła IV klasa Szkoły Podstawowej w Obszy. Spotkanie poświęcone było książce o tradycji i ginących zawodach. 

Do biblioteki przybyły także panie z zespołów śpiewaczych z terenu gminy Obsza. Były to przewodniczące zespołów z następujących miejscowości: Kazimiera Wurszt – Zespół Śpiewaczy w Dorbozach, Krystyna Wielgan – Zespół Śpiewaczy z Babic, Ewa Sobstyl – Zespół Śpiewaczy z Obszy, Danuta Markowicz – Zespół Śpiewaczy z Woli Obszańskiej, Małgorzata Gierczak – Zespół Śpiewaczy z Zamchu. 

- Reklama -

Te niezwykłe kobiety zaprezentowały się w swoich strojach „zespołowych””. Był również strój zamojski, lubelski i biłgorajski. Wszystkie panie czytały i opowiadały o pieczeniu chleba, starych zabudowach wiejskich, dawnych zawodach oraz o tradycjach, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Nie mogło zabraknąć opowieści z życia kulturalnego gminy no i oczywiście przyśpiewek. To one, przekazywane z pokolenia na pokolenie, malowały barwny obraz ówczesnego życia, zwyczajów i obrzędów. Panie starały się przekazać młodemu pokoleniu potrzebę istnienia zespołów śpiewaczych jako źródła „żywej tradycji”.

– Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru – zachęcają bibliotekarze.

Tekst i foto: Biblioteka Publiczna w Obszy

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.