- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Tydzień Bibliotek w Aleksandrowie. Tym razem on-line

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie w tym roku zaprosiła wszystkich do świętowania Tygodnia Bibliotek w Internecie. Z tego tytułu zorganizowano konkursy dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło brzmiało "Zasmakuj w bibliotece".

- Reklama -

– Zaprosiliśmy do smakowania świata książek i biblioteki w rzeczywistości wirtualnej.
Patronat honorowy nad akcją objął Wójt Gminy Aleksandrów. Wsparli nas partnerzy: Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Biblioteka Szkolna, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Urząd Gminy Aleksandrów i Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” – mówi Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie.

Na program obchodów składały się różne działania wokół biblioteki i książki prowadzone drogą on-line. Można je było znaleźć na wwwealeksandrow.pl, Instagramie i fanpage’u biblioteki.
Odbył się również  konkurs plastyczny on-line pn. „Biblioteka na obrazku” dla uczniów z kl. I-III Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. W jego organizację włączyły się bibliotekarki szkolne z tej szkoły i wychowawczynie klas I-III. Jego celem było zachęcenie dzieci oraz rodziców podczas pobytu w domu do wspólnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, rozwijanie potrzeby kontaktu z książką i wyobraźni plastycznej. Uczestnicy mieli za zadnie wykonać pracę plastyczną, której tematem była biblioteka. W konkursie nagrody główne otrzymały Zosia Osuch i Basia Rożek. Wyróżnienia natomiast zdobyli: Filip Kukiełka, Adaś Czusz i Milenka Gontarz.

urząd MArszałkowski projekt


Ogłoszono również konkurs fotograficzny on-line pn. „Książka na fotografii” dla uczniów z kl. IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. W jego organizację włączyła się także Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

– Celem było zachęcenie młodych ludzi podczas pobytu w domu do kreatywnego spędzania wolnego czasu oraz promowanie czytania. Uczestnicy mieli za zadnie wykonanie zdjęcia z książką w roli głównej. Uczniowie wykazali się różnymi pomysłami na uchwycenie chwil z książką i pokazali ją z różnej perspektywy. Niektóre fotografie przedstawiały zaskakujące miejsca, gdzie znalazła się książka, inne przywoływały przyjemne chwile podczas czytania z filiżanką ciepłej herbaty czy spędzone w otoczeniu przyrody – podkreślają organizatorzy.

W konkursie nagrody główne otrzymały Nikola Jastrzębska i Gabriela Kłos. Wyróżnienia natomiast zdobyli: Miłosz Jastrzębski, Wiktoria Szabat, Zofia Maciocha, Lena Kukiełka i Karolina Miarowska.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Biblioteka wspólnie z Przedszkolem „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała dla najmłodszych zabawę/wyzwanie pn. „SMAKOWITA BIBLIOTEKA I KSIĄŻKA”. W mediach społecznościowych biblioteki i na stronie wwwealeksandrow.pl pojawiły się trzy proste i kreatywne zabawy (miniwyzwania) dla maluchów nawiązujące do biblioteki i książki. Wśród dzieł dzieci, które nadesłały efekty swojej pracy, wybrano najlepsze pomysły. Nagrody otrzymali: Oliwia Harasiuk, Filip Psiuk, Stasio Łokaj, Klaudia Margol i Alicja Kwiatkowska. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody za pośrednictwem dyrekcji i wychowawców Przedszkola. Najmłodsi poradzili sobie fantastycznie z wyzwaniami i pokazali, że ich wyobraźnia jest niesamowita. Prace, jakie powstały, stały się oryginalnymi grafikami, które będą promowały bibliotekę i czytanie. Kolejnym działaniem była zabawa czytelnicza #POCIĄG Z LITERACKIMI BESTSELLERAMI.

– Zachęciliśmy uczestników do napisania na naszym fanpage‘u w komentarzach pod postem #POCIĄG Z LITERACKIMI BESTSELLERAMI trzech tytułów książek oraz ich autorów. Prosiliśmy, aby to były pozycje ważne dla uczestników, które zostały z nimi na długo z różnych powodów – wyjaśnia Justyna Bździuch.

Kolejnym działaniem był cykl fotografii on-line „Książki i inspiracje kulinarne”. Na Instagramie publikowaliśmy fotografie (zaskakujące, z odrobiną humoru), zachęcające do korzystania z książek kulinarnych. Chcieliśmy pokazać ich różnorodność oraz inspirować do wspólnego gotowania, podejmowania nowych wyzwań w kuchni właśnie z książkami. Odbyło się też spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” – „Jak się czyta książki w Internecie. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka”, korzystając z messengera, dyskutowały 14 maja 2020 r. o tym, jaki ciekawy e-book udało im się znaleźć w Internecie i jak się czyta takie książki.

– Te wszystkie działania przygotowane zostały z okazji Tygodnia Bibliotek. W naszych mediach społecznościowych znalazły swoich odbiorów, co nas bardzo ucieszyło. Mamy nadzieję, że tegoroczne hasło „Zasmakuj w bibliotece” zachęci coraz więcej osób do korzystania z tego wszystkiego, co oferują te instytucje – podsumowuje Justyna Bździuch.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.