- Reklama -

Tydzień bibliotek w Józefowie

Już po raz trzynasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8 – 15 maja 2016 r. wielką akcje popularyzacji książek i czytelnictwa pod nazwą Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechnić w świadomości powszechnej. Hasłem wiodącym

w Tygodniu bibliotek 2016 r. będzie „Biblioteka inspiruje”.

Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego

w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje.

Rok 2016 uchwałą senatu ustanowiony został  Rokiem Henryka Sienkiewicza dla podkreślenia, że pisarz „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”. 5 maja z okazji 170 rocznicy urodzin w MBP w Józefowie zostanie otwarta wystawa „Henryk Sienkiewicz – nauczyciel dumy z polskości”

Od poniedziałku 9 maja józefowska książnica zaprasza na cykl spotkań, warsztatów

- Reklama -

i prezentacji, które mają pokazać, że tego typu placówki mogą być miejscem inspiracji

i realizacji wielu pomysłów na promowanie literatury i zachęcać do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Tegoroczne obchody „Tygodnia bibliotek” w Józefowie rozpocznie w poniedziałkowe spotkanie z Katarzyną Tubylewicz – pisarką, publicystką, tłumaczką literatury szwedzkiej, autorką  powieści „Własne miejsca”,  „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. Pomysłodawczynią i współredaktorką publikacji „Szwecja czyta. Polska czyta”- książki

o wadze literatury, o jej pięknie, ale także o tym, jak potrafi ona zmienić człowieka. Pisarka do biblioteki przyjedzie na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki  współfinasowanegoz Instytutu Książki w Warszawie.

We wtorek 10 maja wprowadzając dzieci w świat książki, nauki i wiedzy odbędą się zajęcia dla przedszkolaków pod hasłem „Zaczarowana biblioteka” .

11 maj  to dzień poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy na wystawę, zajęcia i prezentację o pierwszym polskim nobliście z dziedziny literatury.

W czwartek 12 maja gościem biblioteki będzie Ewa Stadtmüller, autorka ponad stu książeczek dla dzieci: zbiorów opowiadań, bajek, wierszy, zagadek, scenariuszy teatralnych oraz opracowań znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. W tym samym dniu zapraszamy  również na spotkanie z Janem Kowalem „Biłgorajczykiem” przedsiębiorcą, społecznikiem, prezesem honorowym firmy BUD-METALLCO k. Gliwic i publicystą.

Tegoroczne obchody „Tygodnia bibliotek” zakończą warsztaty dekoracji metodą decoupage pod hasłem  „Plastyczne inspiracje w bibliotece”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.