- Reklama -

- Reklama -

Tworzymy Koalicje dla Niepodległej w Księżpolu

Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol otrzymało dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

- Reklama -

Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu, otrzymało dofinansowanie w programie Koalicje dla Niepodległej na realizację projektu „Być jak Krawiecka. Rola kobiet w odzyskaniu i odbudowie państwa”.

W ramach projektu zaplanowano cykl spotkań, warsztatów i animacji nawiązujących do sylwetki i działalności Zofii Krawieckiej, wieloletniej nauczycielki, następnie dyrektorki szkoły w Majdanie Starym, społeczniczki i animatorki kultury, której imię obecnie nosi szkoła. – Postać Zofii Krawieckiej, wybitny przykład społeczniczki i działaczki, posłużył nam jako inspiracja do napisania projektu. Chcemy, aby mieszkańcy dowiedzieli się więcej o jej życiu i działalności, dlatego zaplanowaliśmy warsztaty i animacje nawiązujące do jej życiorysu – przyznają autorzy projektu, członkowie Stowarzyszenia Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol.

W ramach projektu zawiązane zostaną lokalne partnerstwa z Ochotniczą Strażą Pożarną w Majdanie Starym i Radą Rodziców Szkoły Podstawowej, a każdy z partnerów będzie miał swój wymierny wkład w realizację projektu. Strażacy z OSP przygotują i poprowadzą szkolenia z pierwszej pomocy, a rodzice pomogą przy organizacji spotkań.

Zofia Krawiecka to wybitny pedagog i nauczycielka, dlatego w ramach projektu odbędą się szkolenia motywacyjne i podnoszące kompetencje nauczycieli pod tytułem „Zofia Krawiecka jako nauczycielka”.

Kolejny blok warsztatów nosi tytuł „Zofia Krawiecka jako społecznika i animatorka kultury” i nawiązuje do działalności nauczycielki w środowisku lokalnym. Prowadziła ona koło PCK, organizowała kursy, zbierała fundusze. W ramach tego zadania odbędą się szkolenia i spotkania dla mieszkańców, uczniów i rodziców szkoły.

Ciężki los ofiar represji nie ominął także pani Zofii. Razem z innymi mieszkańcami Majdanu Starego podczas wojny została ona niewywieziona na Majdanek. Dlatego jej śladami będą podążać uczestnicy wycieczki, którzy zwiedzą Muzeum Państwowe na Majdanku.

Na podsumowanie projektu zaplanowano realizację krótkiego filmu o Zofii Krawieckiej. Scenariusz do filmu powstanie podczas zajęć w ramach projektu i to właśnie jego uczestnicy zdecydują, co ma być pokazane w filmie.

*

Wolna i niepodległa Polska jest niekwestionowaną wartością wspólną wszystkich mieszkańców Polski. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku i proces jej ugruntowywania są wydarzeniami, które wyzwalają w Obywatelach Polski poczucie dumy, jedności, koncentrują uwagę na dobru wspólnym i inspirują do ambitnego myślenia o przyszłości naszego kraju. Wydarzenia lat 1917-1922 w Polsce oraz proces budowy nowoczesnego państwa stały się także źródłem inspiracji dla sztuki, przyniosły nowe wzory postaw patriotyzmu – gotowości do walki o wolność Ojczyzny, ale także codziennej pracy dla niej w warunkach wolności i własnego państwa.

Program, którego podstawowym instrumentem jest system małych dotacji, otwiera Program Wieloletni Niepodległa na lata 2017-2022 na partycypację obywatelską i autentyczne uczestnictwo w działaniach związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości oraz procesem odbudowy polskiej państwowości poprzez wspieranie inicjatyw animujących społeczności lokalne. Celem programu jest wspieranie inicjatyw oddolnych, obywatelskich, a także inspirowanie działań zakładających współpracę mieszkańców, instytucji oraz grup nieformalnych podejmowanych na poziomie lokalnym.

Program obchodów stulecia zyska dzięki temu charakter wyraźnie obywatelski, wielowątkowy, budowany z otwartością na bogactwo kontekstów lokalnych, realizowany blisko spraw i życia Polaków. Ważnym elementem jest promowanie współpracy między różnymi podmiotami, takimi jak organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje kultury. Program adresowany jest dla tych wnioskodawców, którzy zawiążą koalicję, czyli porozumienie trzech lub więcej podmiotów.

*Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.