Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

TVP Lublin na żywo z Budzynia

O sprawie Budzynia pisaliśmy w ostatnim czasie w artykułach "Trochę w Łukowej, trochę w Księżpolu" i "Sprawa Budzynia dzieli mieszkańców". Teraz tematem tym zainteresowała się TVP Lublin.

Na miejsce przybyła ekipa programu "Zdarzenia", która o 17.30 wyemitowała program na żywo. Udział w nim wzięli mieszkańcy miejscowości, radni, wójt i sekretarz gminy Księżpol, sekretarz gminy Łukowa i poseł Piotr Olszówka. 

Każdy mógł przedstawić swoje racje. Mieszkańcy Budzynia mówili, że ustawiony na środku miejscowości znak "Chmielek" i wprowadzająca w błąd numeracja budynków utrudniają im życie. Oprócz tego większość inwestycji na tym terenie prowadzi gmina Księżpol, a mieszkańcy działek, należących do gminy Łukowa, nie mogą z nich korzystać. Mieszkańcy skarżyli się, że od lat nie mogą doprosić się pomocy od władz gminy Łukowa, na przykład przy remoncie wygonów.

- Reklama -

Inaczej sprawę widzą samorządowcy. Wójt gminy Księżpol Lech Rębacz twierdził, że mieszkańcy dołączonej do Chmielka części Budzynia (a jest ich dosłownie kilku) nie są zainteresowani przyłączeniem do Księżpola. Na konsultacjach społecznych negatywnie zaopiniowali oni ten pomysł. Także samorząd Łukowej krytycznie odniósł się do propozycji zmian. Sekretarz gminy Stanisław Pokarowski podczas programu mówił, że Łukowa straciłaby na tym i wpływy z podatków, i 15 hektarów atrakcyjnych terenów. 

W tych okolicznościach (negatywny wynik konsultacji społecznych i przeciwne stanowisko Rady Gminy Łukowa) przeforsowanie wniosku byłoby bardzo trudne. Wiąże się to również ze sporym wydatkiem, bo na potrzeby wniosku należy opracować kosztowne mapy obu gmin.

Pomimo tego mieszkańcy Budzynia obecni podczas transmisji programu twierdzili, że chcą zaprowadzić porządek w swojej wsi. Miejscowość się rozbudowuje, powstają kolejne posesje na terenach należących do Chmielka i to rodzi sprzeciw społeczny. Jakie będą dalsze losy sprawy? Redaktor Anna Dąbrowska prowadząca program zasugerowała przeprowadzenie minireferendum w Budzyniu, aby każdy mieszkaniec mógł wypowiedzieć się na ten temat. Postulowała, aby obecny na spotkaniu poseł monitorował sprawę. 

Cały program TVP Lublin można obejrzeć klikając w link: ZDARZENIA, MAGAZYN REPORTERÓW: 12 KWIETNIA 2017.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.