kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Turystyka łączy

- Reklama -

Turystyka łączy
11 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe działaczy PTTK.

 

 

 

Okres liturgiczny Bożego Narodzenia kończy się świętem Chrztu Pańskiego, ale ze względu na tradycję, choinkę i tę atmosferę, jaka towarzyszy świętom, zwyczajowo trwa do 2 lutego. To szczególny czas pogłębiania wiary, nadziei, miłości; czas przebaczenia i jedności; czas spotkań opłatkowych.

toyota Yaris

Podtrzymując tę piękną tradycję, działacze PTTK Oddział w Biłgoraju spotkali się 11 stycznia br., by łamać się opłatkiem, a wraz z nim dzielić się dobrym słowem. – Ustaliliśmy na dzisiaj inauguracyjne noworoczne spotkanie aktywu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jak tradycja nakazuje, zaczniemy to spotkanie od odczytania fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza – w świąteczną atmosferę wprowadzał przybyłych Marian Kurzyna, prezes PTTK Oddział w Biłgoraju. Ewangelię odczytał wiceprezes Andrzej Czachorowski, a potem wybrzmiała kolęda "Wśród nocnej ciszy", którą członkowie PTTK radośnie zaśpiewali.

Chociaż dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń było najważniejszym punktem spotkania, nie zabrakło czasu na podsumowania, plany i rozmowy przy herbacie i ciastku. – Wyrażam wielką wdzięczność za to bycie w naszej wspólnej rodzinie, za to, że grono nasze zaczyna się powiększać jak ten kamyk rzucony w wodę, wokół którego rozchodzą się coraz większe kręgi – prezes metaforycznie przedstawiał sytuację PTTK i podkreślał, że imprezy turystyczne w minionym roku zakończyły się sukcesem, a ten przyszedł dzięki wysiłkowi i pracy wielu osób. Rok 2018 będzie jest rokiem 100-lecia odzyskania niepodległości. To hasło będzie przyświecało wielu wydarzeniom i imprezom turystycznym. Biłgorajski oddział zaplanował m.in. rajd rowerowy "100 kilometrów na 100-lecie odzyskania niepodległości", którego założenia i regulamin są w trakcie opracowania. W szeregach PTTK swój udział mocno zaznacza grupa kolarska, która na swoim koncie ma już wiele imprez turystycznych.

– Jesteśmy spadkobiercami Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873 r.) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906 r.), a więc mamy pełne prawo do tego, by w tej patriotycznej przestrzeni się poruszać– prezes Kurzyna uzasadniał działania PTTK, informując, że 21 stycznia o godz. 17.00 w sanktuarium św. Marii Magdaleny sprawowana będzie Msza św. w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny, a 22 stycznia w Auli Franciszkańskiej odbędzie się konferencja z referatami w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Będą też organizowane rajdy piesze śladami powstańców styczniowych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Prezes Marian Kurzyna przedstawiał plany na rok bieżący. Wśród wielu wydarzeń zaznaczy się zlot turystów przyrodników, który w Biłgoraju planuje Centralna Komisja Ochrony Przyrody.

– Pragnę życzyć wszystkim koleżankom, kolegom, żebyśmy nadal byli tą jedną rodziną i niech ta działalność krajoznawczo-turystyczna będzie tą odskocznią, ale też zarazem ładowaniem naszych akumulatorów do codziennych powinności, do naszych zadań, które nie są łatwe, gdy wiele różnych przeszkód się pojawia, ale niech to będzie nasz atut i wielka radość z tej działalności, żebyśmy zawsze byli w stanie codzienne przeszkody pokonać. Jesteśmy rodziną i jesteśmy siłą – z optymizmem mówił prezes, zaznaczając, że biłgorajski PTTK liczy już ponad 400 członków.

– Życzę wszystkim zadowolenia z tego, co robimy i niech ta działalność turystyczno-krajoznawcza daje nam poczucie bycia spadkobiercami naszych ojców, ale też poprzez nowe wyzwania bycia włodarzami naszej Ziemi Biłgorajskiej, niekoniecznie poprzez pełnione funkcje i stanowiska, ale przez to, że łączy nas idea turystyczno-krajoznawcza w wymiarze naszego oddziału, który jest jedną z najstarszych instytucji w Biłgoraju, bo powstał w 1956 r. – dodał prezes, wspominając zasłużone dla Biłgorajszczyzny osoby: Tadeusza Iwanowskiego ps. Ney, Józefa Złotkiewicza, strażników, którzy zawsze dbali o wartości, nawet w trudnych czasach PRL. – Turystyka zawsze łączy i powinna łączyć, i dawać nadzieję na lepsze jutro – podkreślał.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.