- Reklama -

Turobińskie dożynki

Jednym z najpiękniejszych dni w pracy rolnika, w którym dziękuje się Panu Bogu za tegoroczny plon i prosi o pomyślność na kolejne lata, są dożynki. W gminie Turobin, tak jak w większości powiatu biłgorajskiego, odbyły się one w minioną niedzielę 22 sierpnia.

Galeria zdjęć 

Po wielu dniach trudu i pracy nadszedł czas, kiedy w końcu mieszkańcy gminy Turobin mogli podziwiać kolorowy dożynkowy korowód, który przeszedł ulicami miejscowości. Całej uroczystości towarzyszył akompaniament orkiestry dętej a impreza odbyła się na stadionie sportowym.

Przepiękne wieńce dożynkowe poświęcone zostały przez celebrującego Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników i współorganizatora dożynek księdza dziekana Krzysztofa Adamowskiego. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz parafii pw. św. Katarzyny z Czernięcina Bolesław Stępnik. Starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Sylwia i Paweł Nastajowie z Guzówki Kolonii, w towarzystwie swojej córeczki Natalii przekazali chleb wójtowi gminy Turobin Andrzejowi Kozinie, który jak na gospodarza przystało, z pomocą pań z Kół Gospodyń Wiejskich podzielił go tak, aby nikomu go nie zabrakło.

Praca rolnika jest ciężka, pełna trudu, ale jej owocem jest plon i chleb. Dlatego należy szanować rolników i ich pracę, bo zawsze było tak w historii, że to właśnie wieś dbała o to, by chleba nie zabrakło i niejednokrotnie broniła naszej ojczyznymówił podczas dożynek Andrzej Kozina, wójt gminy Turobin.

- Reklama -

Nie obyło się bez okolicznościowych przemówień zaproszonych gości oddających hołd trudnej pracy rolnika. W tym roku przybyli do Turobina: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, doradca ministra edukacji Przemysława Czarnka – Marcin Jakóbczyk, wicewojewoda Bolesław Gzik, Zbigniew Łupina sędzia KRS, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, kierownik posterunku policji we Frampolu Robert Kamiński oraz radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół i podległych gminie jednostek, sołtysi, jednostki OSP oraz KGW.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas zabawy przy muzyce zespołów Solaris, Baflo, Roxait i Kapeli Turobińskiej, można było posłuchać koncertu orkiestry dętej i przebojów Anny Jantar w wykonaniu zespołu z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz występu pensjonariuszy z Domu Seniora Senior+ w Tarnawie Dużej.

Przy dźwiękach muzyki spróbować można było regionalne potrawy serwowane przez KGW „Żabnianki”, ciasta upieczone przez pracownice gminy i panie z kół gospodyń oraz bigos jak zwykle serwowany przez szkolną stołówkę. Na dożynkach podziwiać można było piękne wyroby rękodzielnicze oraz zapoznać się z techniką ich wykonania na warsztatach z makramy prowadzonych przez  Annę Jonasz. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Mogły one poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach i zabawkach udostępnionych przez bibliotekę, dużym powodzeniem cieszyły się także stoiska z zabawkami oraz zaplecze gastronomiczne.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.