- Reklama -

- Reklama -

Turobin idzie w beton

Gmina Turobin przestawia się na drogi z betonu. Wcześniej nie do pomyślenia, a dzisiaj chcą tego sami mieszkańcy. – Beton jest zdecydowanie trwalszy niż asfalt. Taka droga ma przynajmniej 20 centymetrów grubości. A do tego jest taniej, dlatego pierwsze takie drogi już mamy, a będziemy budować kolejne – zapowiada wójt, Andrzej Kozina.

- Reklama -

To aż taka ważna zmiana?

Wcześniej wszystkie drogi w gminie były robione przede wszystkim z asfaltu. Teraz będziemy przynajmniej niektóre drogi mieć betonowe.

Beton chyba trwalszy.

Zdecydowanie trwalszy niż asfalt. Taka droga ma przynajmniej 20 centymetrów grubości. Taka jest warstwa tego wylanego betonu.

Skoro trwalszy, to pewnie drożej?

Właśnie nie. Beton, co ciekawe, nie dość, że jest trwalszy, to jeszcze tańszy. W zasadzie głównie dlatego to robimy. Mamy środki  funduszy sołeckich i będziemy to wykorzystywać. Mamy te fundusze sołeckie, na które przeznaczamy z budżetu gminy około miliona złotych. I każda wieś dysponuje swoją pulą i na zebraniu sołeckim decyduje, jak i na co chce te środki wydać.

- Reklama -

Jeżeli jest taniej i wytrzyma to dłużej, to dlaczego nie robi się betonowych dróg?

Dlatego, że ludzie byli przyzwyczajeni do asfaltu. Ale tuż obok nas, czyli w powiecie janowskim, takie gminy jak: Chrzanów, Dzwola, czy Batorz, zdecydowali się spróbować. Okazało się, że mieszkańcy się przekonali i tam robią już kolejne drogi w tej technologii betonowej. Dlaczego mielibyśmy nie spróbować? Przyjrzeliśmy się temu i zapytaliśmy rolników, co o tym sądzą. A to są głównie te drogi, które są dojazdami do pól, czy drogi wewnętrzne, na których wcześniej nie było żadnego utwardzenia.

Żeby jechać traktorem, nie trzeba mieć w gminie autostrady.

(…)

Gdzie są już pierwsze betonowe drogi w gminie Turobin i gdzie będą kolejne? O planach gminy piszemy w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Zapraszamy do kiosków, sklepów i punktów kolportażu w powiecie biłgorajskim.

Aktualności z powiatu biłgorajskiego, przez 24 godziny na dobę w najlepszym lokalnym portalu:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.