- Reklama -

- Reklama -

Turobińskie rodziny bogatsze o 3 mln zł

- Reklama -

W gminie Turobin podsumowano realizację rządowego programu Rodzina 500+. – W okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. na dziennik podawczy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turobinie wpłynęły 454 wnioski o świadczenie wychowawcze, z czego 5 w formie elektronicznej. Rozpatrzonych zostało 447 wniosków o świadczenie wychowawcze, natomiast 7 wniosków przekazano do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie w celu rozstrzygnięcia przez Marszałka Województwa Lubelskiego czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – informuje Beata Ogorzałek, inspektor ds. świadczeń rodzinnych. Nie wszyscy jednak mogą korzystać z programu. W okresie od 1 kwietnia 31 grudnia łącznie wydano 455 decyzji, z czego 15 odmawiających przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. – Wypłacono świadczenia na łączną kwotę 2 895 733,00 zł dla 431 rodzin z terenu naszej gminy – dodaje Ogorzałek. 

Do turobińskiego GOPS-u wciąż napływają nowe wnioski. – Obecnie wnioski są realizowane w systemie miesięcznym według następujących zasad: jeśli wnioski zostaną złożone do 10 dnia miesiąca włącznie, to decyzja i wypłata nastąpią do końca tego miesiąca, natomiast gdy wnioski będą po 10 dniu danego miesiąca, wówczas decyzja i świadczenia trafią do rodziców do końca kolejnego miesiąca z wyrównaniem za cały miesiąc, w którym wniosek został złożony – wyjaśnia inspektor ds. świadczeń rodzinnych. Przypomnijmy również, że aktualnie trwający okres zasiłkowy kończy się w dniu 30 września 2017 r. Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy 2017/2018 rozpoczynający się od 1 października 2017 r. będą przyjmowane od 1 sierpnia 2017 r.

toyota Yaris

Na co rodzice przeznaczą pieniądze? Według badania "Sytuacja na rynku consumer finance", zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH. Największa grupa rodzin wydaje pieniądze z rządowego programu na podstawowe artykuły. 42,6 proc. badanych środki z programu "Rodzina 500 plus" przeznacza na żywność i ubrania, 34,2 proc. wydaje pieniądze na pokrycie opłat związanych z przedszkolem, a 32 proc. na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. 

Dzięki dodatkowym środkom rodziny coraz częściej planują, na co wydadzą pieniądze w przyszłości. Gospodarstwa domowe deklarują, że w przyszłości chcą zwiększyć wydatki na edukację oraz opłaty związane z przedszkolem i szkołą. Badane rodziny przyznają, że mniejszą część środków z programu "Rodzina 500 plus" przeznaczać będą na żywność i ubiór.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.