- Reklama -

Turobińscy radni pomogli ofiarom żywiołu

Nawałnica, która przeszła nad Pomorzem, spowodowała ogromne szkody. Ludzie zostali bez dachu nad głową i środków do życia. Potrzeby są ogromne. O wsparcie dla swoich mieszkańców zwrócił się do starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin w całej Polsce starosta powiatu chojnickiego Stanisław Skaja. 

Jak napisał starosta Skaja, noc z 11 na 12 sierpnia 2017 r. zapisała się czarnymi literami w historii powiatu chojnickiego, a także kilku innych powiatów województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. W ciągu pół godziny kataklizm zmiótł z terenu powiatu chojnickiego blisko 16 tys. ha lasów, pozbawił dorobku całego życia kilkaset rodzin, pozostawił ogromne zniszczenia w tysiącach gospodarstw domowych i rolnych, pozrywał linie energetyczne, pozbawiając na wiele dni prądu i wody całe miejscowości, do dziś nie można do wielu miejsc dojechać. Nawałnica pociągnęła za sobą poważne straty gospodarcze, a co najgorsze także ofiary śmiertelne i wielu rannych. "Straty bliskich nikt nie jest w stanie zrekompensować, jednak możemy i musimy pomóc odbudować i naprawić to, co zostało zniszczone, tak aby jak najszybciej ludzie mogli zacząć w miarę normalnie żyć, chociaż do powrotu normalności potrzeba wielu miesięcy ciężkiej pracy, solidarności i wzajemnego wsparcia" – z takim apelem zwrócił się starosta powiatu chojnickiego. 

Rozmiar tragedii i strat jest tak wielki, że poszkodowani nie są w stanie sami sobie z tym poradzić. "Jako samorząd powiatowy czujemy się odpowiedzialni za pomoc wszystkim, którzy teraz tak pilnie jej potrzebują i robimy, co możemy, aby w jak najszerszym zakresie jej udzielać. Jednak, możliwości finansowe powiatu chojnickiego nie wystarczą, aby zaradzić wszystkim potrzebom, dlatego zwracamy się z gorącym apelem i prośbą o pomoc finansową dla powiatu chojnickiego na usuwanie skutków nawałnicy – Państwa wsparcie dotrze wszędzie tam, gdzie jest potrzebne. Wierzymy bardzo, że możemy liczyć na solidarną pomoc Państwa Samorządu. Każda pomoc jest dla nas bezcenna i z góry dziękujemy w imieniu wszystkich poszkodowanych" – prosił o pomoc gospodarz chojnickiego powiatu. 

Nie trzeba było długo czekać, a polskie społeczeństwo szybko odpowiedziało na błagalny apel pomorskich włodarzy. Odpowiedział też turobiński samorząd. 29 sierpnia br. Rada Gminy Turobin podjęła decyzję o udzieleniu gminie Czersk pomocy finansowej z przeznaczeniem na sfinansowanie skutków nawałnicy, która przeszła przez tę gminę w nocy z 11 na 12 sierpnia. Deklarowana pomoc to 5 tys. zł. Środki te zostaną przekazane w formie dotacji celowej. Wykonanie uchwały weszło w życie z dniem podjęcia.

Niektórym może się wydawać, że kwota przeznaczona przez turobińskich radnych dla poszkodowanych Pomorzan jest niewielka. Jednak gdyby każda gmina w Polsce przeznaczyła taką kwotę na pomoc potrzebującym, to efekt mógłby być imponujący. Radni z Turobina wiedzą, że warto pomagać.

Przypominamy także, że osoby, które są w stanie pomóc poszkodowanym na Pomorzu, mogą dokonywać dobrowolnych wpłat na rachunek bankowy Powiatu Chojnickiego: 08 8162 0003 0019 0004 2000 0010 z dopiskiem "Pomoc finansowa dla powiatu chojnickiego na usuwanie skutków nawałnicy." W razie pytań, można kontaktować się ze Skarbnikiem Powiatu p. Elżbietą Smaglinską pod numerem telefonu 052 39 66 531.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.