- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Trzechsetna rocznica parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju (audio)

W środę 15 grudnia w godzinach przedpołudniowych w auli Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Filia w Biłgoraju przy ul. Żołnierzy Wojska Polskiego 4 odbyła się, wznowiona po dwóch latach przerwy z powodu Covid-19, kolejna trzynasta z kolei konferencja popularno-naukowa, zorganizowana przez tutejsze Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne.

Tym razem została ona poświęcona trzechsetnej rocznicy istnienia jednej z najstarszych parafii biłgorajskich, a mianowicie wspólnocie pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, obsługiwanej początkowo przez… zakonników, zwanych powszechnie franciszkanami konwentualnymi, a to od łacińskiej nazwy ich zakonu, czyli Ordo Fratrum Minorum Conventualium Sancti Patri Francisci.
Dokładnie w listopadzie tego roku minęło akurat 300 lat od ufundowania beneficjum parafialnego dla wspomnianych podbiłgorajskich minorytów przez piątego ordynata na Zamościu – Tomasza Józefa Zamoyskiego, starosty płoskirowskiego i grodeckiego, a także pułkownika wojsk koronnych, błędnie utożsamianego z drugim w historii ordynatem, również Tomaszem, zmarłym w 1638 roku.
W programie dzisiejszej konferencji prowadzonej przez regionalistę Piotra Flora, prezesa BTR, znalazły się takie ważne zagadnienia, jak kulisy powstania oraz dzieje parafii św. Marii Magdaleny od erekcji aż do czasów współczesnych, ponadto wyposażenie obecnego sanktuarium ku jej czci, pochodzące z XVIII w., czyli jeszcze z czasów franciszkańskich (doktorant Michał Kańkowski) czy też biogramy zakonnych i diecezjalnych proboszczów tejże wspólnoty przy dawnym oraz obecnym sanktuarium.

 

 

- Reklama -

Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego (nagranie audio)

Wśród zaproszonych gości, w tym oczekiwanym już od kilku lat cyklicznym przedsięwzięciu, które odbywa się tylko raz do roku w Biłgoraju, uczestniczyli m.in. dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu dr Dorota Mach, była dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju dr Dorota Skakuj, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim mgr Barbara Nazarewicz razem ze swoimi współpracownikami, ponadto kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju Małgorzata Tyburska, biłgorajscy harcerze z druhem Mirosławem Woźniakiem na czele, młodzież z klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Biłgoraju wraz ze swoją opiekunką siostrą Maurą i ojciec Piotr Szczepański, franciszkanin pochodzący z Biłgoraja, obecnie dyrektor Wydawnictwa Franciszkańskiego w Niepokalanowie.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.