kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Trzech burmistrzów Biłgoraja obok siebie. I to gdzie?! (foto)

Taki widok to jednak rzadkość. Trzech burmistrzów Biłgoraja obok siebie i to tak na wyciągnięcie ręki: Wojciech Gleń, Janusz Rosłan i Stefan Oleszczak. Między nimi żywa ikona Ziemi Biłgorajskiej - Beata Strzałka. A wszystko to w ... bibliotece. Tak, bo od dziś Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju ma swojego patrona. Został nim zasłużony dla Biłgoraja prof. Jerzy Markiewicz.

- Reklama -

Od dziś w Biłgoraju mamy  Miejską i Powiatową  Bibliotekę Publiczną im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju.

Jeszcze w styczniu  radni rady miasta Biłgoraja  pochylili nad wnioskiem o nadanie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju imienia. Rada jednogłośnie zdecydowała na nadaniu bibliotece imienia prof. Jerzego Markiewicza. Dziś (22 maja) odbywają się uroczystości związane z nadaniem imienia placówce.  Kim jest nowy patron?

 

urząd MArszałkowski projekt

Jerzy Markiewicz urodził się 2 marca 1928 r. w Biłgoraju. Studiował na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1951 r. uzyskał tytuł magistra prawa. W okresie 1955-2001 wykonywał zawód adwokata – do 1958 r. w Lublinie, a następnie do 30 września 2001 r. w rodzinnym Biłgoraju. W czasie pobytu w Biłgoraju, który przypadł na lata 1957 – 2001, nie zaniechał pracy naukowo – badawczej oraz publicystycznej, zdobywając jednocześnie kolejne stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego. W tym czasie przeszedł również wszystkie szczeble kariery adwokackiej. Pełnił funkcję kierownika Zespołu Adwokackiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie i członka Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie. 15 czerwca 2001 r. mianowany został profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie objął kierownictwo Katedry Historii Prawa Sądowego Polski na Tle Powszechnym Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.

Obok pracy zawodowej prowadził bogatą działalność naukową w dziedzinie historii najnowszej, czego wyrazem jest ponad 150 pozycji naukowych i publicystycznych. Tematem szczególnym jego zainteresowań były dzieje Zamojszczyzny z lat wojny i okupacji 1939-1944. Stąd też jest autorem cyklu wydawnictw i publikacji poświęconych walce i martyrologii okupowanej Zamojszczyzny. Wynikiem zainteresowań i działalności historycznej jest jego współautorstwo w monografii „Dzieje Biłgoraja”. Jest to jedyna, jak dotąd, tak obszerna monografia poświęcona Biłgorajowi.

Prof. Jerzy Markiewicz w latach 1958 – 1968 był przewodniczącym Powiatowego Zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Biłgoraju oraz Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju (1968). Przez okres 20 lat (1968-1988) pełnił funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju. Doceniając wieloletnią działalność pana profesora Jerzego Markiewicza w naszym mieście jako adwokata, historyka, regionalisty i pisarza, w 2008 r. Rada Miasta Biłgoraja przyznała mu tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja”.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

- Reklama -

7 Komentarze
 1. Mis mówi

  psy szczekają, a karawana jedzie dalej;)

 2. Mieszkaniec mówi

  Strzała nie ma kiedy pracować, albo okrągła 16 rocznica nadania imienia szkoły JP II albo nadanie imienia bibliotece. w między czasie liczy na awans ziomka do PE i zajęcie jego miejsca w naszym sejmie. w starostwie będą musieli kupić jeszcze jeden samochód bo bidulki nie mają czym jezdzić

 3. Beton mówi

  Jeszcze Was piecze przegrana? Dajcie już spokój…

  1. Do Beton mówi mówi

   dzisiaj wszystkich zabolą uszy jak usłyszą dukanie i stękanie przewodniczącego Rady Miasta na sesji.

 4. Anonim mówi

  co dzieje się z naszym społeczeństwem ? zadaje sobie pytanie gdzie mądrość i rozum ? dlaczego nie patrzy się w czasie wyborów na kompetencje ludzi ? przecież później tylko na tym tracimy

 5. elyty mówi

  Gleń i Strzałka na takich stanowiskach naprawdę jak ma być dobrze ?

 6. obserwator mówi

  Rosłan-tak Oleszczak -tak ale Gleń po co on tam-nie.i to bby było na tyle.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.