- Reklama -

- Reklama -

Trwa XXII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej

- Reklama -

W przeddzień Święta Niepodległości w BCK zabrzmiały piosenki o Ojczyźnie, wolności i walce o kraj, a to za sprawą odbywającego się Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej.

Na wstępie głos zabrała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Renata Socha. Przywitała ona uczestników festiwalu, jurorów i komitet organizacyjny. Przypomniała historię powstania festiwalu. Mówiła, że dwadzieścia dwa lata temu członkowie komitetu organizacyjnego postanowili wydobyć z zapomnienia pieśni i piosenki patriotyczne, które przez dziesiątki lat towarzyszyły naszym rodakom w walce o wolną Polskę, o naszą tradycję i tożsamość narodową, także te, które często znajdowały się na liście zakazanych. Organizatorzy uznali, że uchronienie od zapomnienia patriotycznych, a zarazem bardzo pięknych i melodyjnych polskich piosenek okresu walk o niepodległość, to nasz wspólny obowiązek. – W Biłgoraju już po raz dwudziesty drugi organizowany jest Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Od kilkunastu lat organizatorem festiwalu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego. Jesteśmy dumni, festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem wykonawców. W tym roku mamy ponad czterdzieści podmiotów wykonawczych, a na scenie wystąpi ponad trzysta osób – mówiła. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dyrektor wspomniała, że w tym roku uczestnicy przyjechali nie tylko z terenu powiatu biłgorajskiego, ale także z Tomaszowa, Janowa Lubelskiego, a nawet z województwa podkarpackiego. Dla najlepszych wykonawców nagrody są równorzędne, są to tytuły laureata festiwalu. Takich nagród przyznaje się piętnaście oraz dwie nagrody specjalne – nagroda starosty i dyrektora MDK. Wszyscy laureaci zostają typowani do ogólnopolskiego festiwalu w Warce. Występy oceniało jury w składzie: ks. Jan Spyra, Jerzy Odrzywolski, Wojciech Fus i Krzysztof Nieścior, perkusista zespołu "Bajm".

O wadze wolności naszego kraju mówił także starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, który pełni honorową i finansową pieczę nad festiwalem. – Jest taka piosenka "Oka". "Płynie, płynie Oka, jak Wisła szeroka" lub inna piosenka, z zupełnie innego okresu: "Za Niemen, za Niemen". Jest też "Pierwsza kadrowa", są "Legiony" i wiele innych. Te wszystkie pieśni mają jedną rzecz wspólną  wyrażają tęsknotę za Ojczyzną i nadzieję, na jej odzyskanie, niejednokrotnie zachęcają do daniny krwi i poświęcenia po to, aby następne pokolenia mogły żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie – mówił starosta Paterak do zebranych. – Naszym obowiązkiem jest ocalić od zapomnienia te utwory, pamiętać o tych wydarzeniach, mimo że minęło prawie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolność nigdy nie jest dana za darmo. Wolność trzeba pielęgnować i, pomimo różnic pomiędzy ludźmi, ugrupowaniami, lokalnymi społecznościami, robić wszystko dla dobra Ojczyzny. Temu właśnie służy ten festiwal  aby wam, młodym ludziom, te rzeczy przypominać – zwrócił się do uczestników festiwalu starosta. 

Uczestnicy, występowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych (klasy 0-VI), uczniowie szkół podstawowych (klasy VII) i gimnazja oraz w kategorii uczniowie szkół średnich.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wyniki festiwalu:

Szkoły podstawowe (klasy 0-VI):

1. Chór Dziecięcy "Frampolskie nutki", Szkoła Podstawowa we Frampolu;

2. Laura Rapa, Szkoła Podstawowa w Dereźni;

3. Alicja Tracz, Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim;

4. Pola Wasąg i Jakub Trybalski, MDK w Biłgoraju;

5. Aleksandra Tracz, Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim.

NAGRODA SPECJALNA STAROSTY BIŁGORAJSKIEGO – Nela Rapa, Szkoła Podstawowa w Dereźni; Voucher dla Zespołu "THE TIME", Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju.

Szkoły podstawowe (klasy VII) i gimnazja:

1. Elżbieta Jakubiec, Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach;

2. Gabriela Duma, MDK w Biłgoraju;

3. Julia Stepaniuk, Centrum Muzyczne TRYTON w Tomaszowie Lubelskim;

4. Martyna Koman, MDK w Biłgoraju;

5. Chór MILLENNIUM, Samorządowy Zespół Szkolny i Gminny Ośrodek Kultury we Frampolu

Szkoły średnie:

1. Weronika Flis, MDK w Biłgoraju;

2. Zespół Wokalno-Instrumentalny, ZSBiO w Biłgoraju;

3. Szymon Kuśmierczak, Centrum Muzyczne TRYTON w Tomaszowie Lubelskim;

4. Zespół Muzyczny, ZSZiO w Biłgoraju;

5. Aleksandra Cząstkiewicz, I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju.

NAGRODA SPECJALNA DYREKTORA MDK – Ewelina Komosa, MDK w Biłgoraju; Voucher dla Karoliny Więcław, MDK w Biłgoraju.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.