- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wielkie święto w biłgorajskim „Medyku” (zdjęcia)

60-lecie szkoły, nadanie imienia i przekazanie sztandaru to główne punkty uroczystości, która właśnie trwa w Medycznym Studium Zawodowym w Biłgoraju.

- Reklama -

To już 60 lat odkąd Medyczne Studium Zawodowe funkcjonuje w Biłgoraju. Na dzisiejszą uroczystość  Jubileuszu, składa się również nadanie szkole  imienia Wandy „Wacek” Wasilewskiej oraz przekazanie nowego sztandaru.

 

– Jest to dla nas wielka uroczystość, która zbiegła się z ustanowieniem patrona naszej szkoły, nadaniem nowego sztandaru oraz z dniem Edukacji Narodowej – taka kumulacja przytrafiła nam się na jubileusz 60 – lecia. (…) Jestem wzruszony i bardzo szczęśliwy, że dzisiaj, z udziałem Państwa, mam zaszczyt dopisać kolejną bardzo ważną datę w historii tej szkoły. Datę związaną z diamentowym Jubileuszem –  –  mówił Mirosław Lipiński, dyrektor szkoły.

 

urząd MArszałkowski projekt

Mirosław Lipiński przybliżył również historię szkoły.  Przez ostatnie 60 lat biłgorajski Medyk na stałe wpisał się w krajobraz naszego miasta, powiatu, regionu. Wszystko rozpoczęło się 1 października 1962 roku kiedy to staraniem między innymi Stanisława Pojaska, dyrektora szpitala powiatowego w Biłgoraju powstało Liceum Medyczne Pielęgniarstwa kształcące kadry pielęgniarstwa potrzebne dla prężnie rozwijającej się służby zdrowia. Początkowo szkoła nie posiadała własnej bazy dydaktycznej, zajęcia odbywały się w budynku Liceum Pedagogicznego. Ważną datą był rok 1964 kiedy to nadano jej własny budynek.

 

Z dniem 1 września 1974 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na kształcenie policealne i pomaturalne, utworzono Medyczne Studium Zawodowe i dodatkowo rozpoczęto kształcenie młodzieży na dwuletnim wydziale pielęgniarskim. Reformy szkolnictwa medycznego z początku lat ’90 spowodowały wygaszenie w 1995 roku Liceum Medycznego, a w 2001 roku wydziału pielęgniarskiego.

 

Tym samym nastąpił rozwój nowych kierunków około medycznych na jakich obecnie kształci szkoła. Kolejna ważna data to rok 2017 kiedy to z mocą uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego doszło do przekształcenia Medycznego Studium Zawodowego w szkołę policealną – Medyczne Studium Zawodowe w Biłgoraju. W bieżącym roku szkolnym doniosłym wydarzeniem jest nadaniem szkoły imienia. Patronem Szkoły została Wanda „Wacek” Wasilewska.   

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.